in

Emlak Satışında Ödeme Nasıl Yapılır ?

Emlak satışında para nasıl ödenir ? Masraflar nasıl belirlenir ?

Emlak satışı esnasında hem satıcının hem de alıcının en fazla problem yaşadığı konulardan biri paranın transferidir. İki tarafın da bu hususta büyük çekinceleri oluşmaktadır.

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir ?

Emlak satışı esnasında söz konusu olan para, yüksek meblağlarda olduğu için alıcı ve satıcıların aklında birçok soru işareti oluşabiliyor. Paranın taşınmasından transferine kadar her aşamada belli başlı problemler ortaya çıkabiliyor ve iki taraf da bu problemleri en güvenilir ve basit biçimde çözüme ulaştırmak istiyorlar. Emlak satışında para üç farklı şekilde ödenebilir.

Online Ödeme Yöntemi

Günlük yaşantımızda çoğu işlem dijitalleşerek hayatımızı kolaylaştırdıkça emlak satışında bile fiziki olarak paraya dokunmadan hızlı bir şekilde ödemeler yapılabiliyor. Satış sürecinde yüklü miktardaki para, alıcı ve satıcı tarafından taşınmadığı için bu yöntem daha güvenilir olarak görülmektedir. Anlaşma durumunda mobil bankacılık vasıtası ile tek tıkla hızlı bir şekil para aktarımı yapılarak emlak satışı gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Havale/EFT yapılırken açıklama kısmına tapu adres bilgileri ve bu tutarın gayrimenkul satışına ait bir ücret olduğu belirtilmelidir. Bu yöntem sayesinde hem para transferinizi kayıt altına almış olur hem de parayı elde taşımayarak bunun dışında bir önlem almış olursunuz.

Bloke Çek ile Ödeme Yöntemi

Online ödeme yöntemleri ortaya çıktıktan sonra fazla tercih edilmese de en güvenilir emlak satış yöntemlerinden birisidir. Satış esnasında alıcı, bankası vasıtasıyla gayrimenkul değeri tutarında bir çek hazırlatır. Ardından noter işlemleri tamamlandıktan sonra bu çeki satıcıya vererek ödemeyi gerçekleştirmiş olur. Satıcı çek ile birlikte kendi bankasına giderek parayı kendi hesabına aktarılmasını sağlar. Bu işlem vasıtası ile online ödeme yönteminde olduğu gibi yanınızda yüklü miktarlarda para taşımak zorunda kalmazsınız. Ayrıca her şey yine kayıt altında olduğu için iki tarafın da hakları korunmuş olur.

Elden Ödeme Yöntemi

Online ödeme yöntemleri olmadığında kullanılan ancak diğerlerine göre güvenilirliği en düşük olan yöntemdir. Satış süresince iki taraf da parayı yanında bulundurmak zorunda olduğu için bu durum ciddi bir sorun teşkil eder. Para aktarımı esnasında hiçbir kayıt tutulmadığı için de farklı problemler ortaya çıkabilir. Kayıt altına alınmayan aktarma işlemlerinde usulsüzlük olduğunda satıcı ya da alıcı hak isteğinde bulunmakta zorlanacaktır. Bu yöntem tercih edildiği zaman mutlaka para sayma makinesi ile paralar sayılmalı ve kontrol edilmelidir. Noterde işlemler başlamadan önce para ödemesi gerçekleştirilmelidir. Her aşamada iki taraf da dikkatli bir şekilde süreci gözlemlemelidir.

Herhangi bir sorunda hak talebinde bulunabilmek için mutlaka para transferinizi kayıt altına almalı, para sayma makinesi ile paraları kontrol etmeli ve eğer yanınızda para taşıyacaksınız dikkatli olmanız gerekiyor. Bu sayede hem satıcı hem de alıcı mağdur olmadan emlak satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Ev Satışında Masraflar Nasıl Belirlenir ?

Emlak satışı esnasında ödeme yönteminizi seçtiniz ancak masrafların nasıl belirlendiğini merak ediyorsunuz. İşte detaylar…

Ev satışında masrafların hesaplanmasında üç farklı değişken var.

Evin Net Değeri: Alıcı tarafından ödenecek olan tutar, evin net değeridir.

Tapu Masrafları: Ev satışı esnasında evin bağlı olduğu ilçe Tapu Müdürlüğüne başvurularak ödenen tapu harcıdır.

Gayrimenkul Danışman Hizmet Bedeli: Eğer bu süreçte bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşıldıysa ona ödenmesi gereken tutardır.

Tapu Takas Sistemi Nasıl İşler ?

Hem alıcı hem de satıcının korunduğu bu sistem ile aşağıdaki adımlar takip edilerek güvenle emlak satışı yapılabilir.

  • E-ödeme numarası almak için Tapu Takas sistemine e-devlet vasıtasıyla giriş yapılır.
  • Satıcı, bu numara ile sisteme giriş yaparak alıcıya bir kod gönderir.
  • Alıcı, e-ödeme makbuz numarası ve kodu ile sisteme giriş yapar. Takasbank hesabına taşınmazın bedelini yatırır ve sistem bu paraya bloke koyar.
  • Satış işlemleri ve tapu devir işlemleri tamamlandıktan sonra tapu dairesi alım-satım işlemlerinin gerçekleştiğini ilan eder.
  • Bu duyuru ile Takasbank, yatırılan para üzerindeki blokeyi kaldırır ve parayı satıcının hesabına aktarır.

Ne düşünüyorsunuz?

312 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dekorasyonda Aynaların Gücü

Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?