in ,

Emlakçı Komisyonu 2021

Emlakçı bir iş sözleşmesi imzalayarak aracılık işlemi için şartları belirler. Aracılık hizmeti verdiği taraflar arasında anlaşma sağlanırsa bu durumda sözleşmede belirlenen fiyat üzerinden komisyon almaya hak kazanır.

Konut almak, satmak veya kiralamak isteyen kişilerin büyük bir bölümü sahibinden ilanları izlerken bir bölümü ise emlak ofisleri üzerinden emlakçılar sayesinde işlem yapmayı tercih etmektedir. Bu prosedürler için emlakçı komisyonu ödenmektedir.

Profesyonel olarak hizmet vermeleri, prosedürleri daha hızlı sonuçlandırmaları ve dolandırıcılık olaylarına karşı yetki belgesi ile vatandaşları korumaları sebebi ile birçok kişi tarafından yapılacak konut, işyeri satışı ve kiralama prosedürlerinde emlakçılar tercih edilmektedir. Ancak bu işlemler için belirlenen tutarda emlakçı komisyonu ödemesi yapılması gerekir.

EMLAKÇI KOMİSYONU 2021

Yapılan her prosedür öncesinde emlakçı süreli veya süresiz iş sözleşmesi imzalayarak aracılık işlemi için şartları belirler. Aracılık hizmeti verdiği taraflar arasında anlaşma sağlanırsa bu durumda emlakçı, sözleşmede belirlenen fiyat üzerinden komisyon almaya hak kazanır. Alım satım komisyonu ile birlikte kiralama komisyonu da alınmaktadır.

Emlakçı komisyonu taşınmaz satışı işlemlerinde alıcı taraftan yüzde 2 oranında satıcı tarafından yüzde 2 olmak suretiyle toplamda yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Örneğin 200 bin liralık bir evin satışı için aracılık yapan emlakçı, 4 bin TL konutu satan kişiden, 4 bin TL konutu alan kişiden olmak suretiyle bu satış işleminden toplamda 8 bin TL komisyon tahsil etmektedir.

Ancak bu prosedürde alınacak olan komisyon tarafların anlaşmasına bağlı olarak tek bir taraftan tahsil edilebileceği gibi yine anlaşmaya bağlı olarak emlakçı daha düşük komisyon tahsil edebilmektedir. Burada uygulanan yüzde 2 oranı üst sınır olarak uygulanmakta olup bunun daha düşük bir oran üzerinden komisyon alınması veya emlakçının yalnızca bir taraftan komisyon alması da mümkün olabilir. Örneğin satış bedelinin çok yüksek olduğu bir satışta emlakçı, komisyonunu düşürebilir.

Kiralama işleminde ise evi kiraya verenden komisyon alınmakta olup bir aylık kira bedeli tahsil edilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

193 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut GYO, Konut, İşyeri ve Arsa Satış İlanları Yayımladı !

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?