in

En Çok İkinci El Konutlar Tercih Edildi

Satılan konutların yaklaşık yüzde 64’ü ikinci el.

İnşaat maliyetlerindeki artış ikinci el konut piyasasını hareketlendirdi. Sıfır konutlara daha düşük oranda faiz uygulanmasına rağmen ikinci el konutlara ilgi daha fazla arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos arası dönemde ikinci el konutlarda satışlar 63,3 oranında arttı.

Satılan konutların yaklaşık yüzde 64’ü ikinci el.

TÜİK’ in istatistiki araştırmasına göre düşük kredi faizi uygulanmasına rağmen sıfır konutlarda yılın ilk 8 ayında artış 11,2 oranında gerçekleşti. İnsanların sıfır yerine, ikinci el konutlara ilgi göstermesinin en büyük sebebi fiyat farkı. İnşaat maliyetlerindeki artış sebebiyle sıfır konut fiyatları son derece yükseldi. Arz talep dengesi sebebiyle fiyatlar daha da artınca alıcılar ikinci el konutlara yöneldi.

Ev fiyatları düşer mi ?

İkinci el konutlara ilgi daha büyük. Ancak fiyat artışı devam ettiği sürece konut fiyatları bu rakamlarda kalır mı? Bu soruya net cevap vermek zor yalnız çok değil, 3-4 ay öncesine göre fiyatlarını çok arttıran konut sahipleri bu konutları satmak zorunda kaldıklarında bu rakamları aşağı çekeceklerdir.

Enflasyon ve döviz artışı sürerse fiyatlar düşmez.

Son 2-3 yıl fiyatlarda pek bir oynama olmamıştı. Şimdi yükselen fiyatlar düşmese bile sabit kalabilir. Her şey biraz da piyasanın vereceği tepkilere göre biçimlenecek. Eve talep devam ederse, fiyatlar yine gerilemez. Ancak gerek inşaat hammaddesi gerek inşaat çalışanı ücretlerini düşünecek olursak fiyatların bu yıl yine yüzde 30’ları bulan oranlarda artması beklenebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

64 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmar Barışı Pişman Etti !

Muhdesat Nedir ?