in

Ev Fiyatları Neden Artıyor ?

Peki, konut fiyatları ne zaman düşer ? Yükselmeye devam eder mi ?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir yandan yükselen konut fiyatları bir yandan da konut kredisi faiz oranları sebebi ile çifte mağduriyet yaşıyorlar. Konut satın almak gün geçtikçe biraz daha zorlaşırken konut fiyatlarında yaşanan artışın nedenleri de merak ediliyor.

Son senelerde istikrarlı bir biçimde artış gösteren konut fiyatları bilhassa pandemi döneminde yakaladığı yukarı yönlü hızlı grafik ile dikkat çekmişti. Süreçte konut sahibi olmak isteyen kişilere de kritik uyarı yapıldı. Peki, konut fiyatları neden arttı, ne zaman düşer, düşecek mi, yükselmeye devam eder mi ?

EV FİYATLARI NEDEN ARTTI ?

Koronavirüs salgını döneminde hem konut fiyatları hem de araç fiyatları rekor oranda zamlandı. Yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar pandeminin etkisine dikkat çekti. Koronavirüs salgını döneminde insanların konut tercihleri büyük ölçüde değişirken yazlık bölgeler başta olmak suretiyle balkonlu, teraslı ve bahçeli evlere olan ilginin artması ile birlikte fiyatlarda da yükseliş başladı.

Rekor oranda yaşanan artışa rağmen pandemi döneminde yeni konut üretiminin zorunlu tedbirlerle düşmesi ve azalması fiyatları daha sert yükseltti. Yine pandemi döneminde üretimde yaşanan problemlerle birlikte demir ve çimento fiyatları başta olmak suretiyle gelen zamlar inşaat maliyeti rakamlarını artırdı.

Müteahhitler gelen yoğun zamlar sebebi ile üretimi kıstı. Yeni konut üretiminde yaşanan azalma konut fiyatlarına zam olarak yansıdı.

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, EV FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ ?

Konut sektörü temsilcileri konut fiyatlarında aşırı yükselmenin kamu bankaları tarafından Haziran ayında verilen ucuz kredi desteği döneminde yaşandığını belirterek ev fiyatlarına yakın tarihte indirim beklentisi olmadığını dile getirdiler.

Konut sektöründe büyük bir üretim açığı bulunduğu belirtilirken birçok ünlü markanın yeni konut lansmanlarını ertelemesi ve konut projelerinin rafa kaldırılması da bu tezi destekledi.

Demir, çimento, gazbeton gibi inşaatın temel taşlarında yaşanan yukarı yönlü dinamiklik inşaat maliyetlerini yükseltirken konut fiyatlarının maliyetlerinde yaşanan artışın konut fiyatlarında yukarı yönlü dinamikliğe yol açtığı belirtiliyor. Yeni bir kredi desteği verilmesi halinde de bu yükselişin daha da hızlanacağı öngörülüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

230 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Ağustos Ayında 4 Yeni Millet Bahçesinin Daha İhalesini Tamamlayacak

7,5 Şiddetinde Olası Bir Depremin İstanbul’da Yaratacağı Hasar Nedir ?