in

Peşinat Olmadan Banka Kredisi İle Ev Nasıl Alınır ?

Birikimi olmayanlar için bankaların yalnızca taksit ödemesi ihtiva eden kredi paketleri bulunuyor.

2022 yılında konut almak isteyen vatandaşların oldukça önemli bir kısmının ilk tercihleri konut kredisi olacak. Ancak kredi ile konut almak isteyenler için de belli bir tutarda birikim yapılmış olması gerekiyor.

BANKALARDAN KONUT KREDİSİ OLMADAN EV ALIMI

Bankalardan konut kredisi kullanarak konut almak isteyenler için peşinat ödemesi yapılması gerekiyor. Kamu bankalarında yüzde 10 olan bu oran özel bankalarda yüzde 20 olarak uygulanıyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan kredi kullanarak konut alacaklar, alacakları evin değerinin yüzde 10’u kadar peşinat ödeyecekler. Geri kalan tutar ise kredi olarak ödenebilecek. Örneğin 350.000 TL’lik konut için 35.000 TL kredi peşinatı ödenecek. Özel bankalarda ise 350.000 TL’lik konut için yüzde 20 oranında yani 70.000 TL peşinat ödenecek geri kalan 280.000 TL’lik bölüm kredi olarak çekilebilecek.

HİÇ PEŞİNATI OLMAYANLAR

Daha önce hiç birikimi olmayanlar bankalardan peşinatsız konut kredisi kullanabilirler. Bu kredi her banka tarafından sağlanmıyor. Ancak Ziraat Bankası, Garan BBVA, QNB Finansbank gibi çoğu banka peşinatsız kredi veriyor.

Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır ?

Peşinat olmadan konut kredisi kullanacaklar için bankalar ek bir teminat talep ederler. Başka bir konut yada bankanın kabul edeceği bir teminat sunanlar alacakları evin tamamı için kredi çekebilirler. Banka evin tamamına kredi verip aylık faiz oranı uygulayarak uzun vadeli ödeme planı sunabilirler. Bankalar peşinatsız konut kredisinde güncel faiz oranları üzerinde bir maliyet oluştururlar.

  • Evin değerinin tamamı için kredi kullanmak mümkün.
  • Peşinat ödemesine gerek olmadan taksitli konut alma imkanı sunar.
  • Geri ödemeler 120 ay vade ile yapılır.
  • Ek teminat sunulması gerekir.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tretuvar Nedir?

Çıkmaza Giren İnşaat Sektörü İçin Teklif Verilecek