in ,

Evini Kiraya Verip Kiraya Çıkanlar Emlak Vergisi Öder mi ?

Yazlıklar Emlak Vergisinden Muaf mı ?

EVİNİ KİRAYA VERİP KİRAYA ÇIKANLARA EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ VAR MI ?

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmanın o evde oturmak gibi bir şartı bulunmuyor. Sahibi oldukları evleri kiraya veren ve sonrasında kendileri de kirada oturan vatandaşlar emlak vergisi muafiyet şartlarını taşımaları halinde bu vergiden muaf olabilirler. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği bu konuyu net bir şekilde açıklamaktadır. Bu tebliğin I-3/a maddesinde, “İndirimli vergi oranının uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmamaktadır. Tek evini kiraya verip kiraya çıkanlar da diğer şartları yerine getirmeleri durumunda emlak vergisi muafiyetinden faydalanabileceklerdir.” ifadeleri bulunmaktadır.

YAZLIKLAR EMLAK VERGİSİNDEN MUAF MI ?

Satın alınan ve yılın belli dönemlerinde kullanılan yazlıkların emlak vergisinden muaf olup olmayacağı da merak edilen konular arasında. Buna göre belirli bir zaman dilimi içerisinde kullanılan ve sürekli kullanılmayan meskenlere emlak vergisi muafiyet hakkı tanınmıyor. Bir evi ve bir yazlığı olan vatandaşlar bu her iki taşınmaz için de emlak vergisini tam anlamıyla öderler. Meskenlerde hisse sahibi olmak da emlak vergisi muafiyeti için gerekçe olarak kabul edilmiyor.

BİR EVİ OLANLARIN TARLA VEYA ARSALARI VARSA EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLABİLİRLER Mİ ?

Bu taşınmazların bir geliri varsa emlak vergisinden muaf olunamıyor. Örneğin bir evi ve tarlası olanlar eğer o tarladan gelir elde ediyorsa tek mesken için indirimli olarak sıfır oranlı emlak vergisi imkanından faydalanamıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

261 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

El Değiştiren Konutun Kira Sözleşmesi İptal Olur mu ?

Belediye Ait 84 İş Yeri Kiraya Verilecek