in

Finansal Kiralama (Leasing) Nedir ?

İşte Leasing/Finansal Kiralama yöntemine dair merak ettiğiniz tüm detaylar…

Ülkemizde ve dünyada giderek daha önemli bir yatırım finansmanı yöntemi haline gelen Leasing veya diğer adıyla Finansal Kiralama, yatırım malı olarak kullanılan bir aracın sözleşme süresi boyunca Leasing şirketi tarafından belirlenen kira karşılığında kiracının kullanım hakkı elde etmesine vesile olan bir finansman yöntemidir.

Günümüzde hemen hemen tüm ticari işletmeler ihtiyaçlarına göre kullanacakları malı satın almak yerine kiralama yolunu tercih etmektedirler. Bu durum ise finansal kiralama ihtiyacını doğurmaktadır.

Peki finansal kiralama nedir ?

Finansal kiralama (Leasing), yatırım mallarının satın alınması yerine kiralanarak kullanılmasını sağlayan, işletmelerin sermayelerini verimli ve karlı bir biçimde kullanmalarını amaçlayan bir finansman yöntemidir. Fotokopi makinaları, iş makinaları, tıbbi cihazlar, üretim makinaları, CNC tezgâhlar, otomobiller, kamyonlar, tekstil makinaları gibi satın alınması bir işletme için son derece maliyetli ve riskli olan mallar Leasing firmaları vasıtası ile daha az maliyetli hale gelmektedir. Kiralanan süre boyunca kiracı malı kullanmakta ve sözleşme süresi sonunda, mülkiyet kiralayan kişiye devredilmektedir. Leasing ile amaçlanan bir mal üzerindeki kullanım ve mülkiyet hakkının ayrılarak tahsisidir. Böylece yatırımcının peşin veya kısa vadeli satın almanın getirdiği finansal yükten kurtulması amaçlanmıştır.

Leasing Araç Kiralama Nedir ?

Leasing’de, bir malın yatırımcı tarafından satın alınması değil, bir Leasing şirketi tarafından alınarak belli bir kira karşılığında bir kiracıya sözleşmede belirtilen süre boyunca kullanım haklarının verilmesidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi Leasing, yalnızca araç kiralamayı değil, ticari amaçlı gayrimenkuller, tarım ya da inşaat makineleri, tıbbi cihazlar ve ofis malzemeleri gibi malları da kapsamaktadır. Leasing araç kiralama sisteminde, malı kiracı seçmekte ve o malın kullanım haklarını üzerine almaktadır. Mülkiyet hakkı ise Leasing şirketinde kalmaktadır. Genellikle birçoğumuz araç alırken Leasing yöntemini kullanmanın daha uygun bir seçenek olduğunu düşünse de yıllık faiz masrafları, mülkiyet, sigorta masrafları, yapılan kilometre, vergiler ve Leasing süresi gibi faktörleri düşündüğümüz de kullanım süresinin aracın toplam ücretini etkilediğini unutmamamız gereklidir. Bunun ile ilgili, İsviçre’nin en önemli fiyat kıyaslaması yapan araştırma şirketlerinden olan Comparis.ch’nin bir değerlendirmesini örneklendirebiliriz. Comparis.ch’ye göre Leasing yöntemiyle alınan bir arabanın kasko sigortası, kredi ile alınan bir araca göre ortalama 200 Frank daha pahalıya gelmektedir. Bu da hesaplamalara göre yüzde 4.9’luk bir Leasing faizi, yüzde 7.9 faizli bir krediye denk gelmektedir. Bu nedenle Leasing sözleşmesi imzalamadan önce gerçek maliyetin ne kadar olduğunu iyi hesap etmemiz gereklidir.

Satışa Yardımcı Kiralama Nedir ?

Satışa yardımcı kiralama sisteminde Leasing firması, satıcı firmalarla uzun vadeli iş birliği anlaşmaları yaparak bu firmaların işlemlerini leasing yolu ile finanse etmektedir. Burada en önemli nokta anlaşmanın uzun vadeli olacak şekilde yapılmasıdır. Satıcı şirketler bu yöntem ile müşterilerine alternatif bir finansman sağlama tekniği ile satış gerçekleştirmektedir.

Leasing Yönteminin Avantajları Nelerdir ?

Peki bizler için bu kadar büyük fırsatlar sunan Leasing yönteminin avantajları nelerdir ?

  • Nakit akışlarına uygun, daha uzun vadeli ve esnek geri ödeme planları bulunur.
  • Sözleşme süresi boyunca kiralar sabit kalmaktadır.
  • Finansman sağlamasının yanı sıra malın satın alınması, ithalatı, nakliyesi, sigortası Leasing şirketi tarafından yapılmaktadır.
  • Yüksek maliyetli mallar için başlangıçta öz kaynaklarınıza/sermayenize dokunmamış olursunuz.

Ne düşünüyorsunuz?

203 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hangi Evler Daha Kolay Kiraya Verilir ?

Kira Artış Oranı Aralık 2021