in

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Ev Sahiplerine Mektup !

Kira geliri ile ilgili yapılandırma şartları ayrıntılı olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahiplerine yapılandırmadan yararlanmaları için mektup gönderdi. Mektupta kira geliri elde edemeyen ve kira geliri elde eden ev sahipleri için yapılandırma şartları ayrıntılı olarak açıklandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı bankalardan veya farklı ödeme kanalları vasıtasıyla kira ödemelerini takip edebiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı vatandaşlara gönderdiği mektupta, vergi mükellefiyetine yönelik yükümlülük ve ödevlerin tam anlamıyla yerine getirilmesi için vergi kanunlarının verdiği yetkiler dahilinde başkanlığın kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerden çeşitli bilgiler topladığını hatırlatarak, “Bu kapsamda mükellefler nezdinde yapılan inceleme ve denetimler sonucunda vergi kaybının belirlenmesi durumunda vergiler, vergi cezaları ile birlikte talep edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Matrah yükselişi

Gelir İdaresi Başkanlığı mektubu gönderdiği kişilere, “Başkanlığımız tarafından yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları sonucunda ilk değerlendirmelere göre gelir vergisine tabi kira geliri elde ettiğiniz ve bu gelir unsurunu kapsayacak şekilde beyanname vermenizi gerektiren emareler bulunduğu görülmüştür” mesajını verdi. Konu ile ilgili mükellefiyet ve yapılması gereken işlemler ile ilgili olarak interaktif vergi dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “İşlem Durumlarım ve Sonuçları” bölümünde bulunan “Mektup Bilgilerim” sekmesinden gerekli bilgilere ulaşabileceği aktarılarak ek olarak bağlı bulunulan vergi dairesi veya en yakın vergi dairesine başvurulması durumunda de konuya yönelik bilgilendirmenin yapılacağı ifade edildi. Mektupta, “Değerlendirmeleriniz emarelerle aynı yönde ise Bakanlığımız tarafından yapılabilecek olan denetim ya da vergi incelemesi sebebiyle cezalı işlemler ile karşılaşmamak için 7326 sayılı kanundan yararlanarak ilgili geliriniz sebebiyle beyanname verebilir ya da matrah artırımında bulunabilirsiniz. Beyan edilmeyen/eksik beyan edilen geliriniz için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar matrah artırımında bulunmanız halinde vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır. Matrah artırımına dair hesaplanan vergi tutarları peşin ya da 6 eşit taksitte ödenebilecektir” denildi.

Hukuki gerekçe ayrıntısı

Mektubun son bölümünde şu uyarı bulundu: “Gayrimenkul kiralama işlemlerinizden dolayı gelir elde etmediyseniz ya da gelir elde etmiş olmakla beraber beyanname vermemenizin veya eksik beyanda bulunmanızın hukuki bir gerekçesi var ise beyanname vermeyebilirsiniz. Bu takdirde ilgili vergi dairesi sizlerle irtibata geçebilecek ve konu ile ilgili tarafınızdan izahat talep edilebilecektir. Yapılandırma kanunun sağladığı avantajlardan faydalanmanızı öneririz.”

Sınır nedir ?

7326 sayılı yasa çıkarken geliri yalnızca kira olanların seneler itibarıyla en az ne kadar matrah artırımı yapılabileceği saptandı. Asgari matrah tutarları şöyle: 2016 yılı için 9.400 TL’den, 2017 yılı için 9.960 TL’den, 2018 yılı için 10.580 TL’den, 2019 yılı için 11.240 TL’den, 2020 yılı için 12.740 TL’den az olamaz.

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türk Müteahhitler Yurt Dışında 111 Yeni Proje Üstlendi

17 Bina İçin Acil Yıkım Kararı Alındı