in ,

Hiç Birikimi Olmayanlar Peşinat Ödemeden Ev Alabilir mi ?

Ev almak isteyenlere sağlanan imkanlar ve bu imkanların sağladığı avantajlar…

Ev alma hayali içerisinde olan vatandaşlar için birçok alternatif bulunuyor. Konut kredisi kullanarak ev almak, faizsiz bankacılık üzerinden katılım bankaları vasıtasıyla ev almak, TOKİ’den konut almak, bankalardan konut almak, kamu kurumlarının lojman satışları ile ev almak ya da konut projelerinden ev almak gibi.

KONUT ALIMLARINDA PEŞİNAT ÖDEMELERİ

Tüm bu imkanların tamamında belli bir oranda peşinat ödemesi yapılması gerekiyor.

Bankalardan konut kredisi ya da konut finansmanı kullanılarak yapılacak olan alımlarda müşterilerin yüzde 20 oranında peşinat ödemesi yapması gerekiyor. Bu oran bazı bankalarda yüzde 10 oranına düşerken bu durumda ek koşullar talep edilebiliyor.

Konut projelerinde en düşük peşinat oranı yüzde 5 seviyesinde uygulanıyor. Bu oran da alınacak konuta ve tercih edilen firmaya göre değişiklik gösteriyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı vasıtasıyla konut sahibi olmak isteyenler için peşinat ödemelerinde daha geniş bir seçenek aralığı sunuluyor. Kurum genel olarak müşterilerinden yüzde 10, yüzde 12 peşinat ödemesi talep ediyor. Ancak bu oran yüzde 25’e kadar çıkabiliyor. TOKİ bu oranları satışa çıkarılan projeye göre belirliyor.

PEŞİNAT ÖDEMEDEN NASIL EV ALABİLİRİM ?

Ev alma hayali kuran ancak birikimi olmayanlar için bazı bankaların kampanyaları bulunuyor. ‘Yüzde 100 Konut Kredisi’ kampanyası olarak bilinen bu paket kapsamında vatandaşlar hiç bir peşinat ödemesi yapmıyorlar. Sadece konut alımlarında gerekli olan ödemeler yapılıyor.

Yüzde 100 Konut Kredisi Veren Bankalar

QNB Finansbank

Garanti BBVA

Akbank

TEB

PEŞİNATSIZ EV ALIMINDA SİSTEM NASIL İŞLİYOR ?

Peşinatsız konut alımlarında bankalar vatandaşlardan hem alacakları konutu teminat göstermelerini hemde ikinci bir teminat sağlamalarını ister. İkinci teminat sahip olunan bir daire, işyeri, arsa ya da araba olabilir. Bankanın kabul edeceği ikinci teminat sonrası müşteriler hiç peşinat ödemeden yalnızca taksit ödemesine başlayarak konut sahibi olabilirler. Maliyet oranları ise bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarına göre belirlenir.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Riskli Evini Yıkıp Yenisini Yapmak İsteyenlere KDV İndirimi

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ?