in

İFM İçin Kuruluşlara Geniş Vergi Muafiyeti Tanınacak

İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde çalışmalar sona yaklaşıyor.

İstanbul’un finans sektöründe Amerika’da bulunan Wall Street gibi bir dünya markası olmasını sağlamak amacı ile hayata geçirilen İstanbul Finans Merkezi projesinde çalışmalarda hızla sona yaklaşılırken kanuni düzenleme için de düğmeye basıldı. AK Parti tarafından İstanbul Finans Merkezi kurulmasına dair kanun teklifi ile ilgili çalışmalara hız verildi.

Söz konusu yasal düzenlemenin 2022’den önce meclisten geçirilerek kanunlaştırılması bekleniyor. Kanun teklifi ile İstanbul Finans Merkezi içerisinde bulunan kuruluşlara Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden istisna gibi özel istisnaların tanınması amaçlanıyor.

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI VE KAMU BANKALARI MERKEZLERİNİ TAŞIYACAK !

İstanbul Finans Merkezi inşaatının tamamlanmaya yaklaşması ile birlikte kanuni düzenlemeler için de düğmeye basıldı. Yapılacak olan yasal düzenlemeler ile birlikte faaliyetler kapsamındaki işlemlere dair düzenlenen kağıtlar Damga Vergisi’nden, bu kağıtlar ile ilgili işlemler birçok harçtan muaf olacak. Yurtdışında ihraç edilen her nevi tahvil ve bono ile kira sertifikalarına ödenen faiz ve kar payları üzerinden vergi uygulanmayacak.

Yapılacak olan yasal düzenleme ile birlikte İstanbul Finans Merkezi bünyesi altında istihdam edilen kişiler yurtdışındaki çalışma sürelerine göre gelirlerinin bir kısmı damga ve harçlardan, gelir vergisinden muaf tutulacak. Türkiye Varlık Fonu tarafından bir şirket kurulacak ve İFM’nin tüm yönetimini bu şirket üstlenecek. Başta kamu bankaları ve devlet bankaları olmak suretiyle büyük finans şirketleri merkezlerini bu bölgeye taşıyacak.

Ne düşünüyorsunuz?

85 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kerpiç (Adobe) Ev Yapımı

Toki’nin 16 Ekim 22 Ekim Tarihleri Arasındaki Konut Satış Duyuruları