in

İkinci El Konut Piyasası Raporu

TÜGEM Tarafından Hazırlanan İkinci El Konut Piyasası Raporu Yayımlandı

ENDEKSA VE Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) tarafından hazırlanan İkinci El Konut Piyasası raporu yayımlandı. 2020 yılının 4. çeyrekte Ekim, Kasım ve Aralık aylarını içine alan rapor ile yapılan satış rakamları ilan edildi.

2020 YILININ SON ÇEYREĞİNDE 2. EL KONUT SATIŞI

2020 senesinin son çeyreğinde yükselen konut kredisi faiz oranlarının da etkisi ile ikinci el konut satış rakamında büyük ölçüde düşüş yaşandı. TÜGEM ve Endeksa ortaklığı ile hazırlanan 2. El Konut Piyasası Raporu verilerine göre 2020 yılının 4. çeyreğinde konut satış rakamları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30 oranında düştü.

Yaşanan bu düşüşe rağmen yıllık bazda konut satış rakamı ise yüzde 23 oranında artış gösterdi. Konut satış rakamlarının son çeyrekte düşmesinin ana sebebi yükselen faiz oranları olarak gösterilirken yılın genelinde yaşanan artış için de kamu bankaları tarafından başlatılan 1 yıl ertelemeli yüzde 0.69 faizli konut kredisi kampanyasının etkisi gösterildi.

Meydana gelen bu dalgalanma ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının konut satış rakamlarının üzerindeki etkisi bir kere daha gözler önüne serilmiş oldu.

TÜRKİYE’DE 2020 YILININ SON ÇEYREĞİNDE 227 BİN 506 ADET İKİNCİ EL KONUT SATILDI !

Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde 2020 yılının Ekim, Kasım ve Aralık ayında yaşanan yüzde 30 oranındaki düşüşe rağmen 227 bin 506 adet konut satışı gerçekleştirilmiş oldu. 2020 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 499 bin 316 adet konut satışı yapılırken bu konutlardan 1 milyon 29 bin 576 tanesi ise ikinci el konutlardan oluştu.
Yani 2. el konut satışının payı yüzde 69 seviyesine erişerek büyük bir rekora imza atılmış oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

161 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Aylık 100 TL Kira Bedeli İle Sosyal Konut Projesi !

En Uygun Konut Kredisi Ocak 2021