in

İlk Defa Ev Sahibi Olacaklara Sağlanacak Teşvik ve Yardımlar…

Destek ve teşvik ödemeleri nasıl alınır ?

31 Bin TL’ye Varan Konut Hesabı Teşviki

Devlet katkılı konut hesabında teşvik almak isteyenlerin, konut alma planlamalarını uzun vadeli yapmaları gerekiyor. Bu destek konut almak için birikim yapmaya başlayacak olan vatandaşların birikimlerini bankada düzenli olarak yapmalarını sağlamak amacıyla verilir.

Bankalardan açılacak konut hesabı ile birikim yapmaya başlayacak olan vatandaşlar en az 36 ay düzenli birikim yaparlarsa konut hesabı desteğinden faydalanırlar. Konut hesabı desteğinde birikim süreci 48 ay ya da 60 ay şeklinde de uygulanır. Birikim yapılan tutar ve süre arttıkça sağlanan destek miktarı da artar.

Ne Kadar Destek Ödemesi Alınır ?

Vakıfbank üzerinden konut hesabı açılması ve üst düzeyden birikim yapılması halinde alınacak destek tutarlarına dair tablo aşağıdaki gibi olacak. Konut hesabı ile tek seferde 31 bin TL teşvik alınabiliyor.

Aile Bakanlığı’ndan İhtiyaç Sahiplerine İki Farklı Destek

İlk defa konut alacak olup ihtiyaç sahibi olan ailelere Aile Bakanlığı tek seferlik ödeme yapar. Bu ödemeler konut yapımları için sağlanır. Sağlıksız koşullarda yaşayan, zor durumda bulunan aileler, aylık hane gelir düzeyleri düşük ise bu yardımlara müracaat edebilirler.

Bakanlık tarafından sağlanan yardım ödemelerine dair yapılan bilgilendirmede “Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç kişilere evlerinin bakım-onarımı, betonarme konut yapım yardımı, prefabrik konut yapım yardımı ve afet kapsamında konut eşyası alımı için ayni ya da nakdi olarak yapılan yardımlardır.” bilgisi verildi.

Ne Kadar Ödeme Yapılır ?

Aile Bakanlığı tarafından 2020 yılı içerisinde yenilenen rakamlara göre; vatandaşlar prefabrik konut yapımları için devletten 30 bin TL destek ödemesi alabilirler. Prefabrik konut yerine betonarme konut yapacak olanlara yapılan ödeme tutarı 40 bin TL olarak uygulanacak.

Başvuru işlemleri Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü il ilçe birimlerine yapılacak.

Kentsel Dönüşüm Kredi Ve Kira Desteği

Devlet evi kentsel dönüşüm kapsamına alınan vatandaşlara da hem kredi desteği hemde kira desteği sağlıyor.

Çevre Bakanlığı ve belediyeler kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılan vatandaşlara her ay düzenli kira ödemesi yapar. Kira ödemeleri belli bir süreye kadar olup illere göre değişir. Nüfus yoğunluğu kalabalık olan şehirlerde ki ailelere daha yüksek kira ödemesi sağlanır.

TOKİ kapsamında evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlar yeni konutlar için borçlanırlarsa kredi imkanı sunuluyor. TOKİ bu vatandaşlara uzun vadeli düşük taksitli ödeme seçenekleriyle kolay ödeme seçenekleri sunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

213 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Karayolları Genel Müdürlüğü 4 Arsanın Satışı İçin İhale Duyurusu Yayımladı

Apartman ve Site Aidatı Nasıl Hesaplanır ?