in ,

İnşaat Sektörü Faiz İndirimi Bekliyor

Yeni konut sayısı azaldı. Konut fiyatları artacak !

İnşaat sektörü son derece zor bir süreçten geçiyor. Pandemi etkisi, artan inşaat maliyetleri nedenleriyle yeni konut üretimleri durdu. Artan maliyetler sebebiyle konut üretimi yapan inşaat firmaları bu konutları satıp satamayacaklarından dahi emin değiller. Yükselen maliyetlerle artacak olan konut fiyatları da erişilebilir olmaktan çıkacak.

Yeni ev satın almak isteyenler yüksek faiz ödemektense beklemeyi tercih ediyorlar. Bu da inşaat sektöründe dönüşümü yavaşlatıyor. Ancak konut kredisi faizlerinde indirim olursa konut satışlarının hız kazanabileceğinin altı sektör temsilcileri tarafından çiziliyor.

Gayrimenkul sektöründe ülke çapında bir durağanlaşma takip ediliyor. Kiralık ve satılık evlerin fiyatlarının artması sebebiyle sektörde sirkülasyon sağlanamıyor. 2021 yılının son çeyreğinde inşaatlar tekrar başladı ancak sektör halen daha aynı sorunlarla baş etmek zorunda kalıyor. Bu problemlerin bertaraf edilmesi için ise inşaat sektörü temsilcileri kredi faizlerinde indirimleri işaret ediyorlar.

İNŞAAT SEKTÖRÜ KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE İNDİRİM İSTİYOR

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman yaptığı son açıklamasında, “Türk ekonomisinin en önemli birimi inşaat sektörüdür. Bu sektör 250 alt sektörü de beslemektedir. İstihdama bu yolla çok büyük bir katkı sağlanıyor. Ancak son dönemlerde çimento ve demir fiyatlarında meydana gelen artışlar sektörü bir bilinmezliğe itti. Biz de bir boykot kararı uygulayarak farkındalık yaratmaya çalıştık. Bundan sonra hükümetimizin fahiş fiyat artışlarını denetleyecek birçok takibini destek veriyor olacağız. Devletimizin bankalar vasıtasıyla sağlayacağı konut kredisi faizlerinde indirim yapması da çok kritik bir öneme sahip olacak. Bu inşaat malzemelerindeki fiyat indirimleri ile desteklenirse kentsel dönüşüm projeleri ve yeni inşaat projeleri de hızlanacaktır. Bununla birlikte vatandaşımızın şu andakinden daha uygun fiyatlarla konut satın almasının da önünü açacaktır.” dedi.

İzmir’in önemli inşaat firmalarından Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı da, “Gayrimenkul en güvenilir yatırım alanıdır. İzmir özelinde bakarsak ihtiyaç olduğu halde İzmir’de konut arzı azaldı. Bu da fiyatlara yükseliş olarak yansıdı. Konut satışı olmayınca firmalar da yeni projelere başlayamadılar. İnsanlar hiç düşünmeden ev satın alsınlar. Çünkü bir daha bu fiyatları bulamayacaklar.” ifadelerini kullandı.

YENİ KONUTLARIN FİYATLARI ARTACAK

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay ise yaptığı değerlendirmesinde, “İnsanlar şu anda yatırım için değil barınma ihtiyaçları için ev satın alıyorlar. Yavaşlayan inşaat sektörü sebebiyle de yeni konut sayısı azaldı. Konut kredisi faizleri indirilirse insanlar yatırım olarak değerlendirdikleri paraları kullanarak gayrimenkul yatırımlarına yöneleceklerdir. Ancak şunu da bilmek gerekir ki yeni konut projeleri tamamlanıp satışa çıkıldığında şu andaki fiyatları bulmak mümkün olmayacak.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu İptal Davası Nedir ? Tapu İptal Davası Nasıl Açılır ?

Bozburun Adaları Hakkında Yeni Karar!