in ,

İnşaat Sektöründen, Birinci El Konutlar İçin Destek Talebi !

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım : En doğru strateji, birinci el arzını artırarak fiyat dengesi sağlamaktır.

İnşaat maliyetlerinin yükselmesinin sonrasında 2021 yılında fiyatların artması beklenirken sektörün nasıl bir 2021 yılı geçireceğine dair sektörden açıklamalar geldi.

İnşaat sektöründen gelen değerlendirmelere göre fiyatların 2021’de yükselebileceği ve birinci el konutlar için destek sağlanması gerektiği düşünülüyor.

İnşaat maliyetlerinde yaşanan fiyat artışları sektör tarafından dile getirilmeye devam ediliyor. 2020 yılında pandemi süreci yaşansa da sağlanan kredi destekleri ile yakalanan rakamlar, inşaat sektörünü sevindirmişti. 2021 yılında hem kredi maliyetlerinin yüksek olması hemde konut fiyatlarında yaşanması muhtemel artışlar, sektörü endişelendiriyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜ BİRİNCİ EL KONUT İÇİN KREDİ DESTEĞİ İSTİYOR !

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım inşaat sektörünün 2021 yılından beklentilerini açıkladı. Konuşmasının başında 2020 yılında 1.5 milyon sınırına dayanan konut satışlarını hatırlatan Nazmi Durbakayım, elde edilen bu satış rakamlarının 2021 yılı için umut olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında inşaat sektörünün bu satış rakamlarını tek başına yakalamasının çok zor olduğunu ifade eden İNDER Yönetim Kurulu Başkanı, devlet destekleri ve kamu bankalarının kredilerinin önemine vurgu yaptı. 2021 yılında da destek kredisi beklendiklerini ifade eden Durbakayım taleplerini dile getirdi.

“2020’deki faiz desteği yatırımcıya ve ikinci el konut satışlarına yaradı. 2021’de de benzer bir destek ve teşvikin birinci el konut piyasasına verilmesini umut ediyoruz. Artan maliyetlerin desteğini alan bir fiyat artışının önüne geçmek için yapılması gereken en doğru stratejinin, birinci el arzını artırarak fiyat dengesi sağlamaktır diye düşünüyoruz.”

Faiz oranlarına dair isteklerine devam eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım kısa vadede faiz indirimi beklemediklerini söyledi. Deprem risksiz konutların tabana yayılması için ise birinci el konutlara özel faiz indirimi sağlanmasını talep etti.

Ne düşünüyorsunuz?

253 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2021 Yılı Gelir Hedefi 8 Milyar Dolar

Değerli Konut Vergisi 2021