in ,

İnşaat Sektörünün Milli Gelir İçindeki Payı

Destek kredisi bekleyen inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı yüzde 5.4 olarak açıklandı.

2020 yılında patlak veren pandemi salgını sebebi ile zor günler geçiren inşaat sektörü sonrasında tekrar normale dönüş için kamu bankaları tarafından verilen destek kredileri ile görkemli bir geri dönüş yaşamıştı. Konut satış rakamları adeta patlama yaşarken rekor üzerine rekor kırılmıştı.

Devlet bankaları arasında bulunan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ilk 12 ayı ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranlı konut kredisi destek paketleri ile konut satış rakamlarında rekor seviyede yaşanan artış, fiyatlara da yansımıştı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, SATIŞ RAKAMLARINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI !

Konut fiyatlarında yaşanan artış, konut satışlarından elde edilen gelirin dolar ve altına kayması ile hem enflasyon rakamları hem de dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükselişin etkisi ile ne yazık ki Merkez Bankası ucuz kredi desteklerini sona erdirmiş, kredi muslukları büyük bir hızla kapatılırken faiz oranlarında yükseliş başlamıştı.

Yaşanan yükseliş ile birlikte en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 bandına çekilirken kredi çekerek konut almak zorlaştı. Vatandaşın tekrar beklemeye geçmesi, elinde parası olanların da konut yatırımı yerine vadeli mevduat hesaplarını tercih etmesi ile birlikte konut satış rakamları tekrar düşüşe geçti. Bir yandan da yükselen demir ve çimento fiyatları sebebi ile müteahhitler üretimlerini sınırlandırmak zorunda kalırken bazı müteahhitler ise iş bırakma seçeneğini değerlendirmeye başladı.

EMLAK KONUT GYO AÇIKLADI: İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN MİLLİ GELİR (GYSH) İÇİNDEKİ PAYI NE KADAR ?

İnşaat sektörü oldukça zor bir süreçten geçerken Emlak Konut GYO inşaat sektörünün milli gelir içindeki payını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre 2021 yılı 1.çeyreğinde cari fiyatlarla inşaat sektörünün Milli Gelir (GSYH) içindeki payı yüzde 5,4 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de ekonominin lokomotif sektörleri arasında gösterilen inşaat sektörü bir süredir çimento fiyatlarında yaşanan yükseliş sebebi ile zor günler geçirirken İMKON başta olmak suretiyle birçok müteahhit grev kararı almış, Rekabet Kurumunun çimento fiyatlarına müdahale etmesi istenmişti. TÜİK tarafından açıklanan rapor ile konut satışlarında ki düşüş ve inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş rakamlar ile ortaya konmuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satın Almak İstediğiniz Ev Beklentilerinizi Karşılıyor mu ?

Tadilat Projesi Nedir ?