in ,

İnşaatı Devam Eden Eve Kredi Çıkar Mı ?

İnşaat Halindeki Eve Kredi Başvurusu Yapmak İçin Neler Gereklidir ?

İnşaat olarak yapımı devam eden bir konut satın almak istiyor olabilirsiniz. Hatta günümüzde bu durumun çok sık yaşandığını biliyoruz. Tapudan ya da temel olarak satın alma diye geçen bu opsiyonun fiyat açısından büyük bir avantaj sağladığı biliniyor.

Yani evin sonuçlanmış bedeli 500.000 TL iken, tapudan 250.000 TL’den başlayan fiyatlarla satın alma şansınız olabilir. Ancak bunun için mevcut parayı nakit olarak sunmanız şart. Bir bakıma krediyle temel olarak konut alma fikrinin tam anlamıyla uygulanabilmesi mümkün görünmüyor. Bunun nedenine baktığımızda da bankaların prosedürleriyle karşılaşıyoruz.

Bankaların konut kredisi verirken kurduğu mantık tamamiyle evin değeri üzerinedir. Evin değerini belirlerler ve size yasal faizi ile birlikte bu meblağ kadar kredi desteği sunarlar. Bunun karşılığında ise değerini belirledikleri evin ipotek işlemini yaparlar. Siz krediyi ödemezseniz konut satılır ve bankanın zararı ortadan kalkmış olur.

Tam burada yaşanan sorun ise tamamlanmamış binaların satışı için gündeme geliyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de tamamlanmamış inşaatlar, ortadan kaybolan müteahhitler oldukça modadır. Bu yüzden bankalar işini sağlama alır ve kesinlikle garanti gördüğü yapılara konut kredisi için onay verir. İlk etaptan girmek inşaat başlamadan girmek veya henüz kaba inşaatı yapılan eve kredi çekmek bu nedenle imkansızdır.

Bankaların bitmemiş eve kredi verir mi sorusu için uyguladığı değişken ise yüzde 80 kuralıdır. Yani değerinin yüzde 80’i kadar kredi onayladığını biliyoruz. İnşaat durumundaki eve konut kredisi içinse en az yüzde 80’inin sonuçlanmış olmasını baz alır. Eğer inşaat ilerlediyse ve tamamlanma aşamasına yaklaşıldıysa belgelerinize göre kredi çıkma ihtimali vardır.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Başvurusu İçin Neler Gereklidir ?

Öncelikle sadece arsa tapulu dairelerin kredi kullanabilme şansı yoktur. Bunun yerine sizden talep edilen kat irtifakı ya da kat mülkiyetidir. Dolayısıyla inşaat durumunda olduğu zaman bunların bazılarının eksik olması mümkündür. Ayrıca iskan belgesi alınabilmesi için inşaatın tamamlanmış olması gerekiyor.

Doğal olarak bitmemiş evin ya da yapım aşamasında olan evlerin kredi kullanılarak satın alınabilmesi oldukça zahmetlidir.

Eğer henüz yapımı devam eden bir binadan daire satın almak istiyorsanız kredi başvurusu için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekecektir.

İmar Durum Belgesi
Proje Onayı
Yapı Ruhsatı
Bağımsız Bölümler İçin Pay Göstergesi
Temel Üstü Ruhsatı
İskan İzni
Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti

Konut kredisi için bunların tamamının sizden talep edilebileceğini unutmamalısınız. Zaten başvurunuzla birlikte ekspertiz gelip inceleme yaptığında nihai karar ortaya çıkacaktır. Yüzde 80’i tamamlanmayan inşaat durumundaki evler için kredinin onaylanmayacağından emin olabilirsiniz. Bankaların yapımı tamamlanmamış evi satmakla uğraşmayacağını düşünmek gayet mantıklıdır.

Konut Kredisi Çekerken Firmalar Güvenilir Midir ?

Türkiye’de son yıllarda yapılan yeni binalar için firmaların bankalar ile koordineli hareket ettiğini görebiliyoruz. Yani belirli bir proje içerisinden daire satın almak istediğiniz zaman firmanın sizi yönlendirdiği banka ve kredi teklifleri olabiliyor.

Bankalar haricinde de firmaların sunduğu finansman destekleri olabiliyor. Eğer kredinin maliyeti düşüyorsa ve faiz oranı açısından daha avantajlı görünüyorsa değerlendirmek mümkün olabilir. Burada güvenilirliği belirleyen sebep, kredinin kullandırılma şeklidir. Eğer bir finans departmanından kredi olarak kullanılıyorsa güvenebilirsiniz. Fakat senet sonucunda bu durumun risk taşıyabileceği aşikar…

Proje konutları olarak hazırlanan ve yapımına başlanan sitelerden konut sahibi olmak için konut kredisi çekebilirsiniz. Genelde izinleri tam ve projeye uygun biçimde yapılan bu büyük projelerin kredi açısından bir olumsuzluk yaşamadığını söylemek gerekiyor.

Sizin yinede konut kredisi karşılaştırması yaparak uygun şartları yaratmanız önerilir. Ayrıca konut kredisi verilmesi için uzun vadeye bölünen kredi tutarını ödeyebiliyor olmanız ve evin ipotek için uygun olması yeterli olacaktır. Yani asgari ücretli veya emeklinin bile burada konut sahibi olması mümkün olabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

247 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arnavutluk’taki Tarihi Camiler Restore Ediliyor

Çeşme’de Tarla Vasfındaki Taşınmazlar Satışa Sunuldu !