in ,

Katar’dan Türkiye’ye Milyon Dolarlık Gayrimenkul Yatırımı

“Türkler adeta Katar’daki inşaat sektörünü inşa ediyor.”

Gerek sermaye gerek de dostluk anlamında her zaman Türkiye’nin yanında olan Katar, 2018’de yaşanan krizde, 15 Milyar USD’ lik yatırım ve zırhlı araçlar için yapılan 1 Milyar Dolarlık fon yatırımı ile Türkiye’nin müttefiki olduğunu gösterdi.

KATAR İLE İMZALANAN ANLAŞMANIN ÖNEMİ

Katarlı birçok yatırımcının ülkemizde yatırım yapmasını sağlayacak. Bu zincir, evrensel sermayeyi de etkisi altına alarak, yurt dışında bulunan birçok yatırımcının ülkemize giriş yapmasını tetikleyecek. Bu stratejik yatırımlar, ekonomimizi güçlendirerek üretimimizi ve ülke istihdamını arttıracak. Bu sayede, Türkiye 10 yıl içerisinde İslami finans sermayesinin merkezi haline gelecek.
Anlaşma sonucunda Türkiye’de gelecek yıl 650 milyon USD’ lik gayrimenkul yatırımı yapılması kararı alındığı açıklandı.

TÜRKLER KATAR’DA İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ İNŞA EDİYOR

Katarlı yatırım şirketi Al-Daar Investments’ın temsilcisi M. Halit Sönmez’in de aktardığı bilgiye göre, Türkler adeta Katar’daki inşaat sektörünü inşa ediyor.

Bu yönde ayrıntılı açıklamalar yapan M. Halit Sönmez dikkat çeken şu ifadeleri kullandı:

”Katarlı bir sermaye şirketi olarak, Türkiye’deki yatırımların ülke bazlı dağılımına baktığımızda, birinci sırada yüzde 15,7’lik bir oran ile Hollanda, ikinci sırada yüzde 7,7’lik bir oran ile Amerika ve bunun hemen arkasında yüzde 6.8’lik bir oran ile de Körfez (GCC) ülkelerini görüyoruz. Türkiye’ye gelen bu yabancı yatırımlar (FDI) ile, ülkemizin dünya ekonomisinden izole olmadığını görüyoruz”

“TÜRK ŞİRKETLERİN İNŞAAT İŞLERİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLERİMİZİ DE GÜÇLENDİRMİŞTİR”

Liberal ekonomi düzenine bakıldığında, askeriye hariç diğer şirketler özel sektörün elinde. Amerika ve Avrupa’da, devletin yönetiminde çok az şirket yer alıyor. Türkiye’de bu oran, geçmiş yıllara baktığımızda ABD ve Avrupa ortalamasının epey üzerindeydi. Herkesin bildiği üzere, dünyanın finans sisteminin merkezi Amerika olarak görülmekte. 1944’ ten beri, USD dünyanın rezerv parası olmakla birlikte, uluslararası ticaretler bu para birimi üzerinden yapılıyor. Bu da demek oluyor ki, cari açık veren bir ülkenin ekonomisine girecek her bir Cent’ in dahi kıymeti son derece büyüktür. Bu anlamda Katar’da yapılan, 17 Milyar USD’ lik Türk şirketlerin inşaat işleri, hem ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamış hem de uluslararası ilişkilerimizi de güçlendirmiştir”

Geçen ay imzalanan ve 2021 yılında da devam edecek yatırım ve dostluğa işaret eden Sönmez, “Türkiye’de, gelecek yıl 650 Milyon USD’ lik gayrimenkul yatırımı yapılması kararı alındı. İsviçreli yatırım fonları da Türkiye’deki yatırımlarımıza ortak olma niyetinde. Varlık Fonu’nun, finans merkezini sahiplenmesi de bunun dışında güven tazeledi ve İstanbul finans merkezinde yatırıma bizler de talibiz. 2021’de Türkiye’de varlık yatırımına devam edeceğiz’’

‘’DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ DURUŞU KATAR’IN DÜNYA TİCARETİNDE TÜRKİYE İLE BİRLİKTE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTEDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR’’

“Katar Devleti, 2005’ten beri yalnızca petrol gelirlerine bağımlı kalmamak ve ekonomilerini güçlendirmek adına birçok ülkede çeşitli yatırım adımları attı. Son zaman, Devlet tarafından birçok farklı sektörden çeşitli şirketlere yatırım yapıldı. Başta, gayrimenkul ve futbol kulüpleri olmak suretiyle, Katar devletinin 40’tan fazla ülkede 400 Milyar USD’ yi aşan yatırımları yer alıyor. Devletin de, siyasi adımlarının ve kuvvetli duruşunun ekonomik anlamda pozitif dönüşleri oluyor. Doğu Akdeniz’deki Türkiye’nin kuvvetli duruşu, Akdeniz Antalya limanına gelen yatırımları güçlendirdi. Antalya limanının işletmesinin satın alınması da Katar’ın Dünya ticaretinde Türkiye ile birlikte söz sahibi olmak istediğinin bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

262 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Faiz Oranları 21 Aralık 2020

Vazife Malulü ve Koronavirüs Meslek Hastalığına Dair Adımlar Atıldı