in ,

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır ?

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir ? Hangi Bankalar Kentsel Dönüşüm Kredisi Verir ? 

Kentsel dönüşüm kredisi almak için ilk önce bir banka seçilmelidir. Kişiler kendilerine ideal koşulları sağlayan bankadan kentsel dönüşüm kredisi alabilirler. Kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen hak sahipleri, bankaya dilekçe ve gerekli evraklar ile başvuru yaparak bu uygulamadan yararlanabilirler.

Başvuru vasıtası ile hak sahipleri hem devlet desteğinden faydalanmak için ilk adımı atacak hem de banka faaliyetlerinden faydalanacak. Başvuru esnasında talep edilen müracaat dilekçesi bankadan temin edilebilir.

Ayrıca gerekli riskli yapı formlarının da alınması gereklidir. Bu belge, müracaat edilen bankanın sözleşme acentesinden de temin edilebilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir acente vasıtasıyla binanın tehlikeli yapı olduğuna dair belge alınabilir.

Hangi Bankalar Kentsel Dönüşüm Kredisi Verir ?

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ;

Halk bankası
Yapı Kredi
Türkiye İş bankası
Türkiye Vakıflar bankası
Deniz bank
Türkiye Finans bankası
TEB
Şeker Bank
Garanti Bankası
Kuveyt Türk
Albaraka
Finans bank
T.C. Ziraat bankası
Alternatif bank
ING
Akbank
Bank Asya

Bu bankaların sunmuş olduğu tüm kentsel dönüşüm kredilerinin faiz oranlarını ve geri ödeme yöntemlerini görmek için bankaya müracaat edebilirsiniz.

Bakanlık tarafından yıkım kararı alınan, kentsel dönüşüme giren konutların sahipleri, 120 ay süreyle maksimum 125.000 liralık konut kredisi almak ve tercihli faiz oranlarından faydalanabilmek için kentsel dönüşüm kredisi veren sözleşmeli banka şubesine müracaat edebilirler.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir ?

İkametini tekrar inşa etmek isteyen hak sahipleri müracaat edebilir.
Tehlikeli olarak kaydedilen bir binada en az bir yıldır yaşayan kiracılar ya da konut sahipleri bu krediden faydalanabilir.
Riskli yapıya sahip kişiler başka bir ev almak isterlerse kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Başvuru sahibinin kimlik belgesi,
Aylık gelirlerini gösteren belge,
Tapu senedi,
Riskli bina tespiti inceleme raporu.

Banka, belirli koşullara göre müracaat sahibinden ek belgeler talep etme hakkını saklı tutar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kanunlar kapsamında kredi kullanan hak sahiplerine faiz desteği sağlayacaktır. Bu destekten faydalanabilmek için taşınmazın “riskli bölgede” olması ya da riskli bölgede olmasa bile riskli yapı olarak geçmesi gereklidir. Teknik rapor, gayrimenkulü bir “risk oluşturma” olarak tanımlamalıdır.

a) Riskli alan: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da hükümet tarafından AFAD’ ın görüşlerine göre belirlenen ve Bakanlığın tavsiyelerine göre Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen zemin yapıları ya da binalar sebebiyle can ve mal kaybına neden olabilecek alanları ifade eder.

b) Riskli yapı: Risk alanı içinde ya da dışında bulunan, ekonomik ömrünü tamamlamış ya da bilimsel ve teknik verilere göre belirlenen yapıyı ifade eder. Yapı çökebilir ya da ciddi hasar görebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

233 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu Devrinde Yeni Dönem

Dünyanın En Pahalı Şehirleri