in

Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Tarih Yaklaşıyor !

Vergi İadesinde Değişikliğe Gidildi…

Gelir Vergisi Kanunu, mal ve hakların kiraya verilmesinden elde edilen gelirleri gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlıyor.

Kira Gelir Beyannamesi Ne Zaman Verilecek ?

Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için MART ayının 1 inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Kira gelir vergisini her yılın belirli dönemlerinde yatıran mükellefler, konut ve iş yerleri için ödemek zorunda olduğu bedel için beyanname verecekler. Beyanname dönemini geçiren mükellefler, ceza ödemek durumunda kalacak.

2021 yılı için 31 Mart tarihine kadar 4 buçuk milyondan fazla kira geliri sahibinin beyanname vereceği açıklandı.

Konut kira geliri elde edenler için beklenen açıklama geldi. Kira gelirlerinde 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanlar ve işyeri kira geliri brüt tutarı 49 bin lira olan beyanname sınırını aşanlar 2020 yılı kira geliri için beyanname verecekler.

Beyana tabi kira geliri bulunan aile bireylerinin her birinin geliri için ayrı beyanname verilmesi gerekiyor.

Aylık kira gelir miktarı 550 lira ya da altında olanlar kira gelirleri için beyanname düzenlemeyecekler. En düşük kira geliri olan 560 lira kira gelirinden alınacak. Beyanname verilmesinde gider ve götürü gider ayrımı dikkate alındığında yıllık 2 bin lira götürü giderin ödenmiş olması halinde beyanname verilmeyecek.

Vergi beyannamesi verilmesi kapsamında, hisseli mülklerde ortakların her birinin hissesine düşen payın istisna sınırını aşması durumunda gelirin beyan edilmesi gerekecek.

Vergi İadesinde Değişikliğe Gidildi

İşyeri kira geliri elde edenlerin vergi ödemelerine yönelik yapılan değişiklik sonrası stopajdan daha az vergi geliri çıkanlara ödenen vergi iadesini geçmiş yıllarda alanlar bu yıl vergi iadesi alamayacak. Yüzde 10 oranına kadar beyan edilen eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen kira gelirlerinden düşülebilecek.

Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması durumunda, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilecek.

Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar. Ölüm durumunda ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilecek.

Beyanname, mükellefin ikametgahlarının bulunduğu yerin vergi dairesine verilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çeşme’de Tarla Vasfındaki Taşınmazlar Satışa Sunuldu !

Milas Tapu Müdürlüğü İle Protokol İmzalandı