in ,

Kira Kontratı ile Kredi Çekilir mi ?

Aylık gelirinizi resmi olarak ispatlayamıyorsanız, krediye karşılık gösterilecek teminatlara dair belgeler ile kredinizi alabilirsiniz. 

Bankalar özel durumda olan müşterileri için her zaman prosedürlerin dışına çıkma eğilimine girmekte ve özel durumdaki müşterileri için kredi vermenin yollarını kolaylaştırmaktadır. Aylık gelirinizi resmi olarak ispatlayamıyorsanız, yani ek bir gelire, kira gelirine sahipseniz ancak bankaya bunu resmi olarak talep ettikleri gelir belgesi olarak veremiyorsanız krediye karşılık gösterilecek teminatlara dair belgeler yani kira sözleşmenizi bankaya ibraz ederek kredinizi alabilirsiniz.

Dükkan Sahiplerine Kontratlı Krediler

Her banka kendi belirlediği mevzuatlarına göre kredi talep eden kişilerden farklı şartları yerine getirmelerini talep etmektedir. Bu tamamıyla doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda bankalar kendi belirlediği mevzuatlardan taviz verdikleri zaman da avantajlı kredi ürünlerini hizmete sunmaktadır. Bir banka böyle bir durumda nasıl ki faizsiz kredi için kredi şartlarını nasıl kendi içeriğinde hazırlıyor ve hizmete sunuyorsa, kredi müracaatında gerekli şartları da kendi içeriğinde belirleyebilir. Bankalar bu gibi özel durumlarda kredi müracaatında bulunanlar için taviz verilen şartları uygulama hakları kendilerine saklı tutulmaktadır.

Kredi Çekerken Kira Kontratı İle Başvuru Yapılabilir mi ?

Bazı bankalar kredi notu düşük olanlar için bazı özel şartları yerine getirmeleri talebiyle kredi kullandırırken diğer bir banka kredi notu düşük olan müşterilerine hiç bir şekilde kredi vermez. Çünkü bankalar kredi notu düşük olanların diğer şartları yerine getirip getirmemelerine hiç bakmadan direk kredi isteğine olumsuz yanıt vermektedir. Dediğimiz gibi kriterleri uygulama hakkı bankaların kendi insiyatifinde olan bir şeydir. Bankalardan bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde genelde bankalar kişilerden ilk önce kimlik belgelerini, müracaat formunu, kişinin çalışma durumunu gösteren gelir belgesi, maaş bordrosunu ve şube tarafından istenecek diğer belgeleri talep etmektedir. Bankalar kredi müracaatında bulunanların ilk olarak TC kimlik numaralarından kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu düşük ise bazı bankalar diğer ek koşulları sağlamaları durumunda kredi verebilir. Bu koşullar ise her zaman bir kefil, ipotek gösterilecek taşınmaz mallar ve kira kontratı olmaktadır. Evet bankalar eğer kredi notunuzu düşük olarak değerlendirip kredi vermiyorsa bu gibi özel durumlar için bazı durumlarda de aylık gelirini resmi olarak ispatlayamayanlar ancak kira geliri gibi ek geliri olan kişilerden kira kontratını isteyerek  kredi müracaatlarını onaylarlar.

Tapu fotokopisi ve kira kontratı isteyen bankalar bu durumda olan özel müşterileri için kira karşılığında ve teminat olarak gösterilen mallar karşılığında kredi vermektedir.

Kira Sözleşmesi ile Krediye Nasıl Başvurmak Gerekir ?

Bankalar kredi müracaatında istediği en önemli belge hiç kuşkusuz gelir belgesidir. Bunun yanısıra bankalar krediye karşılık gösterilecek teminatlara dair belgeler ile kredi isteğinde bulunanlar için kredi vermektedir. Bankalar tarafından istenen gelir belgesinin yerine geçen kira kontratı ile belirli oranlarda kredi çekilebilir. Sizde eğer gelirinizi ispatlayamıyorsanız ancak ek gelire yani kira gelirine sahipseniz kira kontratını bankaya beyan ederek dilediğiniz limitlerde kredi alabilirsiniz.

Başvurularda ise;

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,
-Gelir belgesi,
-Kira kontratı

ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

324 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir’de Konut Fiyatlarında En Çok Değer Kazanan İlçeler

Tarım Arazileri Çiftçilere Kiralanacak !