in ,

Kira Kredisi Nedir ? Kira Kredisine Nasıl Başvurulur ?

Kira Kredisi Şartları Nelerdir ?

Kira kontratı, ev kiralamak için gayrimenkul sahibi ve kiracı arasında imzalanır. Bu kontratta kiracının sahip olduğu haklar ve yerine getirmesi gereken şartlar yer alır. Kira bedeli maddesi de söz konusu şartlardan birisidir. Kiranın aylık ve 1 senelik bedeli olmak suretiyle 2 madde yer alır. Gayrimenkul sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmaya göre kira aylık veya 1 senelik peşin olarak ödenebilir. Gayrimenkul sahipleri yıllık peşin kira isteğini ev veya fabrika, büro gibi iş yeri amacıyla kullanılacak bina kiralamalarında da tercih edebilmektedir.

Kiracılar ise 1 senelik peşin kirayı ödeyerek kira bedelinden indirim yapılmasını talep edebilmektedirler. Her iki durumda da kiracının 1 yıllık kira bedelini ödemek için kira kredisine başvurma imkanı vardır.

Kira Kredisi Şartları Nelerdir ?

Kira kredisi alabilmek için 18 yaşını tamamlamış olma şartı aranır. Yıllık aidat bedeli ve gayrimenkul danışmanlığı da kira kredisi kapsamında alınabilmektedir. Banka, kira kredisi ile1 senelik kira bedelini gayrimenkul sahibine peşin olarak öder. Kiracı ise 12 ay vade ile eşit taksitler durumunda kira kredisini geri ödeyebilir.

Kira Kredisine Nasıl Başvurulur ?

Kredi şartları, kira kredisi almak için başvurulacak bankaya göre değişebilmektedir. Bazı bankalar kira sözleşmesi imzalanmadan ve gayrimenkul sahibi ile anlaşmadan önce kredi başvurusunda bulunulmasını istemektedir.

İş yeri kira kredisine hem tüzel hem gerçek kişiler başvurabilmektedir. Konut kredisine ise yalnızca gerçek kişilerin başvurusu kabul edilmektedir.

Kira kredisine başvurmak için gereken belgeler ise şunlardır:

  • Kiralanmak istenen gayrimenkule ait tapu fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı ya da pasaport,
  • Maaş bordrosu ya da gelir belgesi,
  • Bazı bankalar için kira sözleşmesi,
  • Bankalar gerekli gördükleri durumda kefil ve ek belge talebinde bulunabilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Lojman Satış Duyuruları 18-22 Ekim 2021

İş Yeri Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?