in

Konut Fiyat Endeksi Nedir ?

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır ?

Türkiye’de satılan konut fiyatlarını içine alan Konut Fiyat Endeksi, evini satışa çıkarmak ya da yeni konut almak isteyenler için nedir ve nasıl hesaplanır ?

Türkiye’de satışa çıkmış olan konut fiyatlarını içine alan Konut Fiyat Endeksi, yeni konut almak isteyenler ve evini satarken metrekare başı fiyat belirleme konusu ile ilgili çok önemli bir skaladır. Konutun gerçek fiyatının belirlenmesi, sizin usulsüzlüklerden uzak daha güvenilir bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Konut Fiyat Endeksi Nedir ?

Konut Fiyat Endeksi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ülkemiz genelindeki konut fiyatları değişimlerinin ölçülmesi için oluşturulan bir endekstir. Ülkemiz için gayrimenkul sektörünün tanınmış ve gelişmiş bir yatırım aracıdır. Son zamanlarda emlak sektörüne yönelik çalışmalara ağırlık verilmiştir. “ Konut Fiyat Endeksi nedir ?“ sorusuna yanıt arayan bireysel kişiler veya kurumsal alanda sürekli büyüyen sektörde istatistiksel verilere dayalı hareket etmek isteyen herkese matematiksel güven sağlar. Gerek bu alanda faaliyet kazanmış firmalar, gerekse bireysel kullanıcılar tarafından bu istatistik değerleri önem kazanmıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda son günlerde konut ve emlak sektörüne yönelik çalışmalara ağırlık verilmiştir. Konut Fiyat Endeksi kısaca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi verileri; konut kredisi çekmek isteyenlerin başvurularından sonra yapılan değerlendirme raporundaki değerleridir.

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır ?

Konut Fiyat Endeksinin başlangıç yılı 2010 olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de satışa çıkmış olan konut fiyatlarını kapsamaktadır. Bir konutun asıl fiyatını belirler. Konutun fiyatını ve değerini güvenilebilir olarak en iyi alacağımız belge ise konut değerleme raporudur. Konut Fiyat Endeksi hesaplamasında Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) verilerinde 74 şehrin dahil ettiğini belirtmeliyiz. Bunun sebebi bazı illerden yeterince verinin gelmemesidir. Ülkemizin tamamı dışında İstanbul, Ankara ve İzmir özelinde, il şeklinde de aynı istatistikler yayımlanmaktadır. Çeşitli özelliklere sahip konut piyasasında değeri etkileyen unsurlar da değişkendir. TCMB ‘tabakalaşmış ortanca fiyat yöntemi’ ile karmaşık yapı daha da sade hale getirilmektedir. Bu yöntem kendi içinde benzer özelliklere sahip konutlar arasında belli gruplar oluşturur ve bu grupların ortalama değerleri belirlenir.

Örneğin Muğla Konut Fiyat Endeksi hesaplanırken; Muğla ilindeki tüm konutları benzer özelliklere sahip olacak şekilde gruplar haline getirilir. Daha sonra oluşturulan grupların ortalama değerleri oluşturulur ve ortalama bir fiyat belirlenir. İl ve ilçe bazında bu yapılır. Oluşturulan fiyat, genel fiyat olarak kullanılır.

Konut Fiyat Endeksi Ne Zaman Yayımlanır ?

Verilerin yayımlanma zamanı, ilgili veri zamanından 35 gün sonra açıklanır. Örneğin; Konut Fiyat Endeksi 2019 Eylül ayı verileri; Ağustos, Eylül, Ekim aylarını kapsar. Verilerin 3 aylık bir süreç olarak yayımlandığı düşünülürse, Eylül ayının verisi Aralık ayının başında açıklanır. Ekimin verisi ise Ocak ayında açıklanmaktadır.

Siz de konut alacaksanız il ve ilçe olarak ortalama konut fiyatlarını bu yolla tespit edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

302 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satılık Ev İlanları Kaldırılıyor !

Evde Klima Kullanımının Püf Noktaları