in ,

Konut Kredisi Başvurunuz Hangi Durumlarda Onaylanmaz ?

Konut Kredisi Verilmeyen Durumlar

Bir konut satın almaya karar verdiğinizde, söz konusu konut ile ilgili birçok araştırma yapar, kararınızdan emin olana dek birçok faktörü gözden geçirirsiniz. Eğer konutu kredi kullanarak satın almak istiyorsanız, bankaların da belirli ölçütlere bağlı olarak bir araştırma yapması gerekir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre size ilgili konutu satın alabilmeniz için konut kredisi verilip verilmeyeceği konusu ile ilgili bir karara varılır. Peki, bu kararın bazı zamanlar olumsuz sonuç vermesine neden olan etkenler nelerdir?

Konut Kredisi Nedir ?

Konut kredisi, gerçek kişilere verilen ve konut alımlarının finanse edilmesi için kullanılan bir kredi türüdür. 2007 yılından beri tüm konut kredileri mortgage kapsamında değerlendirilir. Böylelikle düşük aylık ödeme tutarları ve geniş vade süreleri kapsamında konut kredisi almak mümkün olabilir.

Konut Kredisi Başvurunuz Hangi Durumlarda Onaylanmaz ?

Konut kredisi alabilmeniz için, finansal durumunuzun ve satın alacağınız konutun belirli ölçütleri karşılaması gerekir. Peki, bu koşullar nelerdir?

Taşınmaz Niteliği

Öncelikle satın almak istediğiniz taşınmazın tapuda bir kaydı olması yani bir tapusu olması ve tapu belgesi üzerinde yazan taşınmaz niteliğinin ise “ev/mesken” olması gerekir.

Lokasyon

Taşınmazın lokasyon itibariyle belediye mücavir alan içinde bulunması gerekmektedir.

İnşaat Seviyesi

Taşınmazın krediye konu edilebilmesi için düzenlenecek ekspertiz raporunda tamamlanma seviyesi, asgari %75 olarak belirlenmiş olmalıdır.

Yanlış Bilgilendirme

Konut kredisi müracaatı yaptığınızda, ilgili banka tarafından gönderilen eksper, satın almak istediğiniz konutu inceler. Eğer satıcı, size konut ile ilgili yeterli bilgi vermediyse veya sizi yanlış bilgilendirdiyse, eksper raporunda çıkan olumsuz değerlendirme sebebiyle müracaatınız reddedilebilir. Bu aşamada satıcıdan taşınmazda tadilat yapılıp yapılmadığı, mimari projesine aykırı olup olmadığı, taşınmaz üzerinde ipotek gibi kısıtlayıcı hak, yıkım kararı ya da benzeri kayıtlar bulunup bulunmadığı gibi konularda bilgi edinmeniz satın alma kararınız açısından yararlı olacaktır.

Tapu Devri

Tapusunu daha önce devraldığınız bir ev için konut kredisi kullanmanız mümkün değildir. Bu nedenle, konut kredisi müracaatları mutlaka tapu devrinden önce yapılmalıdır.

Hediye Konut

Yasal kısıtlar nedeniyle, krediyle satın alınacak evlerin tapusu kredi kullanan kişi adına kayıt edilmelidir. Bir diğer deyişle, hediye konutlar için kredi kullandırılması olası değildir.

Kredi Notu

Kredi notunuz, ödeme gücünüz ve alışkanlıklarınız ile ilgili bilgiler barındıran bir puan değeridir. Kredi notunuzun düşük olması, konut kredi müracaatınızın reddedilmesine yol açabilir.

Gelir Durumu

Konut kredisi, ihtiyaç kredilerine kıyasla daha yüksek tutarlarda kullanılan bir kredi türüdür. Bu nedenle müracaatınızın olumlu sonuç vermesi için gelir durumunuz da belirleyici bir ölçüttür. Ödeme gücünü aşan kredi isteklerinde, müracaatınız olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

73 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yatırımlara Devlet Yardımları Hakkında Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanlığı Tarafından COVID-19 Takip Merkezleri Açılıyor !