in

Konut Kredisi Faiz Oranları 0.64’lere Çekilince Vatandaşlar Bankalara Akın Etti

İlk Olarak Kamu Bankaları Tercih Edildi

Kullanılan kredi miktarı arttı.

Vatandaşlar avantajları sebebi ile ilk önce kamu bankalarını tercih etti. Konut kredilerindeki artış 9 ayda 78,4 milyar liraya ulaştı.

Ev sahibi olmak isteyen yüz binlerce kişi konut kredisi faizlerinde görülen düşük oranlar ile bu hayallerini gerçekleştirebildiler.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ciddi şekilde etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörü; istihdama katkı, farklı sektörleri harekete geçirebilme kabiliyeti ve yurt içi talebi canlandırabilme esnekliği gibi özellikleriyle de ekonominin önemli sac ayaklarından birini oluşturuyor.

Yılın ilk çeyreğinde her ay ortalama 110 bin adet konut satılırken, salgının etkisiyle Nisan ve Mayıs aylarında konut satışları 43 bin ve 51 bin adetlere kadar geriledi. İlk üç ayda ipotekli konut satışı da aylık ortalama 43 bin seviyesinde olmuştu. Salgının en yoğun hissedildiği ve kısıtlamaların yoğunlaştığı Nisan ve Mayıs aylarında ipotekli konut satışları 18 bine kadar geriledi.

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük maliyetli kredi imkanları yılın üçüncü çeyreğinde hem satışlara hem de konut kredi hacmine yansıdı. Bu dönemde Türk bankacılık sektörünün konut satışları ve konut kredi bakiyesi rekor kırdı.

3. çeyrekte konut kredisi artışı 46,2 milyar lira

Geçen yıl sonunda 198,7 milyar lira olan konut kredi bakiyesi, 2020’nin ilk çeyreğinde 12,3 milyar lira artışla 211 milyon liraya yükseldi. Kovid-19’un ekonomiyi olumsuz etkilemesiyle Nisan sonunda konut kredi bakiyesi sınırlı düşüşle 211 milyar liranın altına gerilerken, Mayıs sonunda yeniden 211,3 milyar liraya yükseldi.

Haziran ayında kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını tarihin en düşük seviyesine çekmesi, inşaat sektöründe de canlanmayı beraberinde getirdi. Haziran ayından itibaren konut kredilerde kuvvetli büyüme görüldü. Haziran ve Temmuz aylarında konut kredilerindeki artış aylık 19,6 milyar ve 30,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Konut kredilerindeki artış iki aylık dönemde 50 milyar liranın üzerine çıktı.

Ağustos ve Eylül aylarında konut kredi faiz oranlarındaki yukarıya yönlü hareketin etkisiyle konut kredileri bir miktar ivme kaybetti. Ağustos ve Eylül aylarında konut kredilerindeki artış sırayla 12,5 milyar ve 2,9 milyar lira oldu.

Yılın 9 aylık döneminde konut kredi bakiyesinde 78,4 milyar lirayla tüm dönemlerin en yüksek artışı görüldü. Konut kredi bakiyesi Eylül sonu itibarıyla 277 milyar 129 milyon liraya ulaştı.

İkinci çeyrekte konut kredileri 19,9 milyar lira ve 3. çeyrekte 46,2 milyar lira artış gösterdi.

Üçüncü çeyrekte ipotekli konut satışı 250 binin üzerinde olabilir.

Kamu bankalarının öncülüğündeki ucuz kredi imkanları ipotekli konut satışlarına da yansıdı.

İpotekli konut satışı, Haziran ve Temmuz aylarında tarihi en düşük seviyeye gerileyen faiz oranlarının etkisiyle aylık ortalama 116 bin adetlere ulaştı. Ağustos ayında konut kredi faizlerindeki yukarıya yönlü hareketin de etkisiyle ipotekli konut satışı 76 bin adete geriledi.

Yılın ilk çeyreğinde 130 bin sınırına yükselen ipotekli konut satışı, ikinci çeyrekte 140 bin adete dayandı. Sektör temsilcileri, Temmuz ve Ağustos aylarında 206 binin üzerine çıkan ipotekli konut satışının üçüncü çeyreği 250 binin üzerinde tamamlayacağını öngörüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

86 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Özelleştirme İdaresi’nden Yatırımcılara Davet

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yasa Dışı Onaya Tepki