in ,

Konut Kredisi Hangi Evler İçin Alınabilir?

Satın alınmak istenen konutun durumu, konut kredisi için önemli bir husustur. Peki hangi evler konut kredisi alabilir ? Detaylar haberimizde…

Bireyin gelir durumu, yaşı, taksitle ev alınabilmesi için gerekli şartları sağlayabilir. Ancak alınması düşünülen evin de verilecek krediye uygunluğu önemlidir.

Konut kredisi kullanmak istediğinizde yalnızca başvuran şahsa ait bilgiler yeterli olmamaktadır. Böyle durumlarda evin özellikleri ve durumu kredi verilmesi açısından oldukça önem taşır.

Kredi çekerken evin iskanının bulunması önemli bir husustur. Hem bankalar hem de finans kuruluşları konutun türünün tapuda kat mülkiyetli olmasına dikkat etmektedir. Konutun yaşı da çok önemli bir detaydır. Projelerde ise inşaat firmaları bazı banka ve finans kuruluşları ile anlaşma yapmaktadır. Uygun oranlarla bu gibi yerlerden kredi kullanmak mümkün. İnşaat durumunda bir ev satın almak istediğinizde inşaat tamamlanma durumuna bakılmaktadır. Konut kredisi kullanarak böylesi durumlarda evin ya da inşaatın yüzde 80’inin tamamlanmış olması gerekir.

Konut Kredisi Tutarı Nasıl Belirlenir ?

Öncelikli olarak konut sahibi olmak ya da konut almak için bütçeniz uygun değilse konut kredisi kullanabilmektesiniz. Kredi için ideal zamanı araştırmanız ve takip etmeniz gerekir.

Faiz oranları, vade süreleri ve taksit tutarlarının mutlaka bilinmesi gereklidir. Başvurduğunuz kurum ya da kuruluş evin değerini saptamak için eksper gönderecektir. Değer tespitinin akabinde eğer kredi kullanılacaksa ilgili banka peşinat ödemenizi talep eder. Bu süreçte taksit ve vade sürelerini de kendinizin belirlemesi mümkün. Evin yaşı, konumu ve özellikleri de kredi tutarını direkt etkilemektedir.

Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü ?

Tasarruf finansman sözleşmesi finans kuruluşları ile yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşma ile müşteriye ev almak için finans sağlanmaktadır. Müşterinin hakları bu sözleşme ile teminat altına alınır. Bu tarz kuruluşlar müşterilerine faizsiz, peşinatsız, taksitle konut finansmanı sağlamaktadırlar.

Ne düşünüyorsunuz?

158 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tahliye İçin Kiracı İhtarname Örnekleri

Nasıl Müteahhit Olunur ? Müteahhit Ne İş Yapar ?