in

Konut Kredisi Masrafları 2022

Bankaların güncel rakamları…

Konut kredisi kullanarak ev alanlar için ödenmesi gereken bazı masraf kalemleri bulunuyor. Her sene başında ve dönem içinde yaşanan ekonomik gelişmelere göre güncellenen rakamlar 2022 yılında da değişecek.

2022 YILI KONUT KREDİSİ MASRAFLARI

Ev almak için kredi çekecekler çekecekleri ev için belirlenen limit aşamasında, kredi tahsil sürecinde, evin ipotek edilmesi aşamasında ödeme yaparlar. Bunların dışında DASK, konut sigortası ve hayat sigortası masrafları bulunur. 2021 yılı sonunda yenilenmeye başlayan fiyat tarifesi ve 2022 yılında yapılacak ödemelere dair güncel rakamlar şu şekilde;

Ekspertiz Ücreti

2022 yılında konut kredisi kullanarak konut alacaklar ekspertiz ücreti ödemesi yapacaklar. Alınacak evin değerinin belirlenmesi aşamasında yapılan çalışmalar için ödenen ücret ortalama 1.000 TL ile 1.400 TL arasındadır. Bankalar genelde bu işlem için 1250 TL ödeme alırlar.

İpotek Tesis Ücreti

Krediyle konut alım aşamasında alınan konut bankaya ipotek edilir. İpotek işlemleri esnasında vatandaşların yapması gereken tesis ücreti 2022 yılında değişecek. Genel olarak 200 TL ile 400 TL arasında değişir. Birçok banka 350 TL yada 355 TL ipotek tesis ücreti talep eder.

Kredi Tahsis Ücreti

Kullanılacak kredinin tahsis edilmesi aşaması için bankalar kredi tahsis ücreti alırlar. Bu ödeme BDDK düzenlemesinde yasal olup belli bir sınırı vardır. Bankalar sınır doğrultusunda yüzde 0.52 oranında kredi tahsis ücreti keserler. 2022 yılında 100.000 TL konut kredisi kullanacak olanlar ortalama 525 TL kredi tahsis ücreti ödemesi yaparlar.

DASK Ücreti

Zorunlu deprem sigortası kapsamında yapılacak olan bu ödemeler için evin deprem fay üstünde olup olmadığı binanın yaşı evin durumu bulunduğu il ilçe gibi etkenler önem arz ediyor. Fiyatlar değişkenlik gösterse de en ucuz DASK 100 TL bandında ve 500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Konut Sigortası Ücreti

Konut sigortası için fiyatlarda 200 TL ile 300 TL arasında değişir. Ancak sigorta kapsamı ve evin içindeki eşyalara göre bu rakam daha farklı seviyelere kadar çıkabilir.

Hayat Sigortası

Konut kredisi kullanırken çoğu banka hayat sigortası ürününü zorunlu kılar. Fiyatlar yaşa, kişinin sağlık durumuna göre belirlenir. Ortalama fiyat yıllık 200 TL bandında.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Saçak Seviyesi Ne Demek ?

Tapu Harcı İade Edilecek !