in

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır ? En Uygun Konut Kredisine Nasıl Ulaşılır ?

Ev sahibi olmak isteyenler hayallerindeki eve sahip olabilmek veya geleceğe yatırım yapabilmek için bankaların sunmuş olduğu konut kredisi imkanlarından faydalanır. Bankalar gerekli koşullar sağlandığında ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi verir. Bu sayede bu kişiler diledikleri evi alma şansına sahip olur. Peki konut kredisi için gerekli belgeler nelerdir ? En uygun konut kredisine nasıl ulaşılır?

Konut Kredisi Nedir ?

Konut kredisi, kişilerin almak istedikleri konuta sahip olabilmek amacıyla bankadan çektikleri kredi türüne verilen isimdir. Banka, konut kredisinde kişinin almak istediği evi teminat altına alır ve herhangi bir kredi taksitinin ödenmemesi halinde, eve el koyma hakkına sahip olur. Bu nedenle kişiler konut için bankadan çektikleri kredi ödemelerini tamamlamalarının sonrasında tam anlamıyla konut sahibi olurlar.

Banka, kişinin almak dilediği evin değerine göre kredi miktarını belirler. Bu nedenle de bankaların anlaşmalı oldukları gayrimenkul değerleme uzmanları, eve ait olan tüm bilgilere yer verilen ve evin değerini belirleyen ekspertiz raporunu hazırlarlar. Ekspertiz raporunda evin tüm fiziki ve hukuki koşulları incelenir ve sonrasında eve uygun değer biçilir. Bu süreçler bankadan bağımsız olarak gerçekleşir. Ekspertiz raporunda belirlenen konut değerine göre banka kredi miktarını belirler. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, banka konut değerinin yüzde 80’ine kadar bütçe sağlar ve en az 3 en çok 240 ay vade ile kredi verir. Yani evin geri kalan yüzde 20’si için kişinin elinde peşinat olması gerekir.

Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır ?

Konut kredisine ön başvuru süreci birkaç farklı yöntem ile başlatılabilir. Kişi isterse banka şubesine gidip şahsen ön müracaat yapabilir. Bu müracaat olumlu sonuçlandığı takdirde kişi, kredi için gerekli evraklarla şubede prosedürlerini gerçekleştirebilir. Diğer bir yöntem ise SMS ile başvurudur. Kişi seçmiş olduğu bankaya ait mobil telefon numarasına T.C. kimlik numarasını yazarak SMS gönderir ve konut kredisi için ön başvuru sürecini başlatmış olur. Ayrıca bankaların mobil programları üzerinden de konut kredisi için ön başvuru yapılabilir. Her iki seçenek ile yapılan ön başvuru da olumlu sonuçlandığı takdirde, kişi kredi çekimi için gerekli olan evraklarla banka şubesine gider. Böylece kredi çekme işlemleri basitçe gerçekleştirilebilir.

Konut Kredisi için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir ?

Kredi için başvuru yapan kişilerin çalışma koşullarına ve seçmiş oldukları bankaya göre gerekli olan belgeler farklılık gösterebilir. Bu nedenle de iyi bir araştırma ile belgelerin eksiksiz ve düzenli bir şekilde hazırlanması kredi sürecinde konut sahibi olmak isteyenlere yarar sağlar.

Konut kredisi için gerekli olan belgeler;

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi
  • Satın alınmak istenen konutun tapu fotokopisi

Maaşlı çalışan ise;

  • Çalıştığı şirketin imza sirküleri fotokopisi
  • Kişinin maaşında herhangi bir kısıtlama olmadığını belirten yazı
  • SGK döküm belgesi

Firma sahibi ise;

  • Vergi levhası
  • Ara ve yılsonu dönemlerine ait mali verilerin olduğu belgeler

Emekli ise;

Maaş cüzdanı fotokopisidir.

Her bankaya göre farklılık gösteren belgelerin iyi araştırılıp eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Bankaya teslim edilen bu belgelerin sonrasında kişinin almak istediği eve gayrimenkul değerleme uzmanı gönderilerek evin ekspertiz işlemleri gerçekleştirilir. Ekspertiz raporunun sonuç vermesinin sonrasında kredi durumu başvuru yapan kişiye bildirilir.

Konut Kredisini Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisine başvurmaya karar vermeden önce birkaç hususta araştırma yapmalıdır. Konut kredisinin olumlu sonuçlanabilmesi için kişi, tüm iyileştirmeleri krediye başvurmadan önce halletmelidir. Buradaki en kritik noktalardan biri kişilerin sahip oldukları kredi notudur. Kredi notu düşük olan bir şahsa herhangi bir bankanın kredi verme olasılığı çok düşüktür. Bankalar kişinin kredi notunu, kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığını, mevcut borç durumunu, kredi kullanım sıklığını, yeni çekilen kredinin varlığı gibi maddeleri göz önüne alarak hesaplar. Bu nedenle konut kredisi çekmeden önce kişi kredi notunu öğrenmeli ve kredi notunu yükseltmek için iyileştirmeler yapmalıdır.

Konut kredisini almadan önce bakılması gereken diğer bir nokta ise kişinin almak istediği evin krediye uygunluğunun araştırılmasıdır. Kişinin krediye uygun olan bir konut için harekete geçmesi zamandan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Son olarak kişi kredi için banka araştırmasını yaptıktan sonra bankanın faiz oranlarını ve aylık ödeme planlarını göz önüne alarak bütçesine uygun olan bankadan kredi çekmelidir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır ve En Uygun Konut Kredisine Nasıl Ulaşılır ?

Konut kredilerinde bankalar birbirlerinden farklı faiz oranları uygular. Bireysel olarak konut kredisini faizleri ile birlikte hesaplamak zor bir işlem olmasından konut sahibi olmak isteyen kişi, kendi bütçesine uygun gördüğü konut kredisinin miktarını öğrenebilmek amacıyla internet sitelerinde bulunan hesaplama araçlarından yararlanmalıdır. İnternette bulunan hesaplama sitelerinden konut kredilerinin faizlerini ve maliyetlerini araştırıp bütçesine uygun olan banka ile görüşmeye gitmelidir.

Bankalar bazı zamanlar konut kredisi için belirlediği koşullarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle bankaların uyguladığı güncel faiz oranlarına ulaşmak, kredi çekmek isteyen kişiler için önemli bir detaydır.

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Eşyalı Kiralık Dairenin Avantajları Nelerdir ?

Satılık Ev İlanları Kaldırılıyor !