in ,

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Bankalardan kullanılan krediler, yaşanan ekonomik krizler, işten ayrılma gibi durumlarda zamanında ödenmeyebilir. İşte yaşanan bu ekonomik buhranlar sonrası kredi ödenmezse ne olur ? Yanıtlar haberimizde…

Bankalar şahıslara kredi onayı verirken, şahsın kredi notu ve mali gücüne hatta maaş durumuna bakarak sonucu bildirir. Onayı alan bireylerin kredi taksit ödemelerini zamanında yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde aldığı konut banka tarafından hacze girebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

İnsanların en büyük hayallerinden bir tanesi de kendi evine sahip olabilmektedir. Bu hayallerini gerçekleştirmek için bankalardan kullanılan krediler, yaşanan ekonomik krizler, işten ayrılma gibi durumlarda kredi borcu ödenmeyebilir. İşte yaşanan bu ekonomik buhranlar sonrası kredi ödenmezse ne olur ?

Kullanılan konut kredilerinde, bankalar söz konusu konutun tapusuna ipotek şerhi koydururlar. Bu şerh vasıtası ile konut kredisi kullanan kişiler borç bitimine kadar konutu satamazlar. Satsalar bile bankanın koydurduğu ipotek şerhini kaldırması ve kullanılan konut kredisinin kalan borçlarını ödenmesi gereklidir. Bankanın, kredi kullandırdığı konutun tapusuna ipotek şerhi koydurmasında ki amaç, konutu kullanma hakkına değil, konut kredisinin ödenmemesi halinde konutu satma hakkına sahip olmasıdır.

Kredi Ödenmez İse Süreç Nasıl İşler ?

Konut kredisinin son ödenme tarihinde ödenmemesi durumunda bankalar, müşterilerini telefon ile arayarak ödenemeyen taksitin ödenmesini talep ederler. Ödememe süresi 60 günü bulduğunda ise bankalar bu kez müşterisine noter taktikli bir ihtarname gönderirler. Bu ihtarname de konut kredi borcunun 2 aydır ödenmediğini, en kısa sürede ödeme yapılmasını ve ödeme yapılmaması durumunda icra işleminin başlayacağı bildirilir. Buna rağmen borç hala ödenmemiş ve borcun ödenmeme süresi üçüncü ayı geçmişse o zaman bankalar, müşterilerine üçüncü bir noter onaylı ihtarname gönderir.

Bu sefer ki ihtarname daha serttir ve ödenmeyen borçlar ve vadesi gelmemiş bütün borçların ödenmesini talep eder. Bu aşama da müşterinin banka ile anlaşma hakkı vardır. Borcun yeniden yapılandırılması yoluyla banka ile yeniden bir anlaşma yapabilir. Ama müşteri banka ile anlaşma yoluna gitmemiş ve üçüncü ihtarnameye rağmen yine borcunu ödememişse o zaman bankalar, konut kredi borcunun tahsil edilmesi için konut kredi dosyasını avukatlarına gönderir.

Avukatlar gerekli işlemleri hazırlayıp icra dairelerine borcun ödenmesi için müracaat ederler. İcra daireleri de borçluya bir ödeme emri gönderir ve söz konusu borcun 7 gün içerisinde ödenmesini ister. Borç yine ödenmezse yapılacak bir şey kalmamış demektir ki bu da kredi ile alınan konutun icra yoluyla satışı anlamına gelir.

Konut kredisi müracaatları hem internet hem de şubeler hatta telefon bankacılığı üzerinden alınmaktadır. Burada en önemli detay alacağınız konutun değerine göre en çok yüzde 80 oranında kredi çıkmasıdır. Yani 100 bin TL değerinde olan bir konut için bankanın sizlere en çok vereceği kredi 80 bin TL olacaktır. Ödemelerde ise vade süresi ne kadar fazla ise ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı da artacaktır !

İcra yoluyla satılan evden gelen satış tutarından bankanın vermiş olduğu kredi, yasal faizler, avukat masrafları, icra masrafları gibi giderler kesilir. Eğer ki satılan evden geriye para kalmışsa kalan bakiye kredi kullanan müşteriye teslim edilir.

Ne düşünüyorsunuz?

267 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlakçı Komisyonu 2021

Haczedilemeyecek Mallar Kategorisinde Yer Alacak !