in ,

Kredi Borcu Olan Ev Satılır mı ?

Evinizi kredi borcu bitmeden satmak istiyorsanız bunları bilmeniz gerekiyor !

Aşamalı olarak belirli koşulları tamamlamak suretiyle kredi borcu olan konutların satışı gerçekleşmektedir. Özellikle emlak piyasası çok hızlı ilerlediği için evin kredi borcu bitmeden satış yapılabiliyor.

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır ?

En merak edilen konular arasında kredi borcu olan konut nasıl satılır sorusu geliyor. Herhangi bir problem yaşamadan ve kanun nezdinde işlemi yapabilmek için bazı aşamaları tamamlamak gerekir.

  • Öncelikle kapama tutarı haricinde nakit olarak bankaya ‘blokeli çek’ karşılığında yatırım yapılır.
  • Daha sonra konutun devir işlemi ipotekli olarak gerçekleşir.
  • Blokeli olan çek satıcıya teslim edilir.
  • Satıcı ise bu çek ile alacağını bankadan tahsil eder.
  • Kredi borcu olan bankaya, toplam kredi kapama tutarı ödenir.

Yapılacak olan bu işlemler ile birlikte sonuçta kredi borcu olan konutun satışı gerçekleşmektedir. Tabii bunun yanı sıra alacaklı da kredi kullanacaksa o zaman farklı bir işlem uygulaması yapılmalıdır. Bu doğrultuda işlemlerin büyük çoğunluğu bankalar arasında gerçekleşir. Yapılacak olan kredi başvurusu ile birlikte, ipotek kaldırma yazısı ve güncel kredi üzerinden talep yazısı yazılmalıdır. Bu yazı ile birlikte taraflar tapu işlemlerini güvenilir bir şekilde sağlayabilir.

Özellikle Türkiye’de konut satın alınmak istendiğinde bu süreç genellikle kredi çekimi ile gerçekleşir. Bu kredilerin büyük bir çoğunluğu ise 10 ila 20 sene arasında bir uzun vadeye yayılır. Bu nedenle konutun satışı ile birlikte kredi borcu üzerinden işlem yapılması gerekir. Yukarıdaki sıralamalar ve programlar tamamlandıktan sonra, üzerinde kredi borcu bulunan konutun satışı yapılabilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

215 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Belediye Ait 84 İş Yeri Kiraya Verilecek

Kapıcı Tazminatını Kim Öder ?