in ,

Müteahhitler Birliği’nden Temmuz 2021 Raporu !

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından Temmuz 2021 tarihli İnşaat Sektörü Analizi raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜRK İNŞAAT ŞİRKETLERİ 6,5 MİLYAR DOLARLIK YURT DIŞI İŞİ ÜSTLENDİLER

Ticaret Bakanlığı’nın verileri ile Türk inşaat firmalarının yurt dışı işlerine dair açıklamada bulunuldu. Buna göre 2021 yılının ilk 6 ayında Türk inşaat firmaları 33 ülkede toplam 6,5 milyar dolarlık 100 projeyi üstlendiler. İlk 6 ay hesaplandığında bu tutar 1972 yılından itibaren en yüksek miktar oldu.

2021 yılında Türk inşaat şirketlerinin en çok proje üstlendiği ilk 5 ülke şu şekilde oldu:

  • Zambiya (1,3 milyar dolarlık 1 proje)
  • Slovenya (748 milyon dolarlık 2 proje)
  • Kazakistan (674 milyon dolarlık 7 proje)
  • Azerbaycan (543 milyon dolarlık 11 proje)
  • Rusya (405 milyon dolarlık 3 proje)

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YÜKSELİŞLERİ ENDİŞE VERİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından yayımlanan raporda inşaat maliyet endeksi rakamlarına da yer verildi. İnşaat sektörünün büyük sorunlarından birisi olarak değerlendirilen endeks rakamlarının sektörü endişelendirdiği bildirildi.

Özellikle demir – çelik ve çimento fiyatlarındaki tahmin edilemeyen yükselişlerin maliyet baskısını artıran bir etki yaptığı bildirildi. TÜİK verilerinde bulunan ilgili rakamlar da paylaşıldı. Buna göre Nisan ayında inşaat maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 35,5 arttı. Bu artış son iki yıldaki en sert yükseliş oldu.

Aynı dönemde malzeme endeksi yıllık bazda yüzde 43,1 ve işçilik endeksi de yüzde 20,6 oranında artış gösterdi. Bu artışların hem kamu projelerinde hem de ekonomik konut projelerinde olumsuz etki yaptığı bildirildi.

FİYAT FARKI ÖDEMESİ VE TASFİYE İMKANI İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI

İnşaat maliyetlerinin artışı sebebiyle kamu projelerini üstlenen firmalara fiyat farkı ödemesi yapılması ve herhangi bir şarta bağlı olmadan tasfiye hakkı verilmesi için Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından bir çalışma hazırlanarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu İhale Kurumu’na verildiği bildirildi.

KONUT FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK MI ?

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Temmuz 2021 raporunda konut fiyatları ayrı bir başlıkta değerlendirildi. Geçtiğimiz yıldan itibaren artmaya başlayan konut fiyatlarında artışların devam ettiği açıklandı.

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Nisan ayında aylık bazda yüzde 2, yıllık bazda yüzde 32,4 ve reel olarak ise yüzde 13 oranında arttı. Raporda bulunan ifadelere göre sonbaharda faizlerde düşüş olsa dahi konut talebinin artışı sebebiyle konut fiyatlarında bir düşüş olması beklenmiyor.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI İSTENDİ

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin raporunda devletten istenen destekler arasında düşük faizli konut kredisi kampanyası da yer aldı. Türkiye’de 1,5 milyon konut stoku olduğu ve yıllık ihtiyacın 800 bin konut olduğu bildirildi.

Doğru politikalar uygulanması halinde konut stokunun eritilebileceği açıklandı. Sektörün desteklenmesi için birinci el konutlarda geçerli olmak suretiyle düşük faizli konut kredisi kampanyasının düzenlenmesinin sektör açısından hayati önem taşıdığı açıklandı.

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satışı Devam Eden Toki Konutları

Asansörlerin Bodruma İnme Zorunluluğu Kaldırıldı !