in ,

Otoparklar Fiyatları Yükseltiyor !

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, otoparkların konutlardan ayrı satılmasını önerdi !

İnşaat maliyetlerinde kapalı otoparkların önemli bir yer tuttuğunu söyleyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bunların konuttan bağımsız olarak satılabilmesi halinde konut fiyatlarının daha uygun olabileceğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yerleşim yerlerinde araçların neden olduğu park ve trafik problemlerinin çözümü için otoparklarda yeni düzenlemeye gidilerek binalardaki otopark alanı ayrılması zorunluluğu, sektör tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yönetmeliği, bilhassa büyükşehirlerdeki trafik problemine çözüm için önemli bir adım olarak değerlendiren Durbakayım, önümüzdeki dönemde yönetmeliğin konut fiyatlarını düşürecek şekilde geliştirilebileceğini ifade etti.

Fiyatları Yükseltiyor

Proje üretim maliyetleri içinde kapalı otoparkların büyük paya sahip olduğunu hatırlatan Durbakayım, “Bu maliyet doğal olarak konut fiyatlarına yansıtılmaktadır. Bu maliyet yansıması, her dairenin büyüklüğü ile birebir orantılıdır. Dolayısıyla 1 otopark tahsis edilen daire ile 2 otopark tahsis edilen daireye yansıyan otopark maliyeti farklıdır” şeklinde konuştu.

Durbakayım, bazı ülkelerde otoparkların dairelerden ayrı satıldığını belirterek, otopark ihtiyacı olanların mevcuttaki otoparkları ilaveten alabildiği ya da kiralayabildiği bilgisini paylaştı. Otopark maliyetinden arındırılmış ev fiyatlarının daha ulaşılabilir seviyeye gerilediğini anlatan Durbakayım, “Ülkemizde de benzer uygulama hayata geçirilebilir” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Oy Birliği İle Üçüncü Kez Başkan Seçildi

35 Tasarruf Finansman Şirketi Başvuru Yaptı