in ,

Senetle Konut Alırken Dikkat !

Kredisiz konut almak istiyorsanız bunları bilmeniz gerekiyor…

Konut kredisi faiz oranlarının artış göstermesi konut alımlarında krediye ilgiyi azaltıyor. Kredili satışlarda bir miktar toparlanma başlasa da peşin, senet gibi diğer seçeneklere ilgi daha büyük.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı rakamlara göre, Martta 111 bin 241 konut satıldı. Bu konutların 21 bin 815’i krediyle, 89 bin 426’sı diğer yöntemlerle (peşin, senet) el değiştirdi.

Bu dönemde diğer satışlar toplamdan yüzde 80.4 pay aldı, tüm dönemlerin en yüksek Mart rakamı görüldü. Bu yükselişte, Martta kurlarda yaşanan ani ve sert yükseliş sonrası kar edenlerin konut almaya yönelmesi etkili oldu. Buna göre, Martta peşin alım oranı yüzde 61.56’ya çıkarken, banka kredisi kullanım oranı yüzde 14.01, senet kullanım oranı yüzde 24.43 oldu.

Diğer satış türlerinde peşinin ağırlığı dikkat çekse de senetle konut alımı da önemli paya sahip. Bir konut parası ödeyecek kadar peşin parası olmayanlar, yüksek faiz maliyetlerine de katlanmamak için seneti tercih ediyor. Son dönemde konut alanların belirli bir miktarda olan birikimlerini peşinat olarak verip, kalan kısım için senet ödemeye yöneldiği görülüyor.

Düşük faiz uzun vade imkanı

Firmalar, senetli satışları bankaları devre dışı bırakıp kendi bünyelerinde yapıyorlar. Böylece piyasadan daha düşük faiz oranı, daha uzun vade, kredi çekme ve benzeri işlemlerle uğraşmama gibi kolaylıklar sağlıyorlar. Ayrıca tasarrufa dayalı finansman şirketleri de senetle konut sahibi yapıyor. Bu şirketler de faizsiz ve peşinatsız şekilde ödeme imkanı veriyorlar. Senette bu gibi avantajlar bulunsa da bilhassa dikkat edilecek noktalar da var.

BUNLARA DİKKAT !

Firma güvenilir mi ?

Senetle konut alırken ilk önce firmanın güvenilirliğine bakılmalı. Güvenilir olmayan bir firmadan konut alırsanız, inşaatın bitmeme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle firmanın daha önce teslim ettiği projeleri, herhangi bir teslim sorunu yaşayıp yaşamadığını, şantiyelerinde inşaat ilerleme durumunu, son dönemdeki mali yapısını inceleyin.

Bankanın garantörlüğü…

Sizin tercihiniz senet olsa da projede bankanın varlığı oldukça önemli. Ev alacağınız firmanın satış seçenekleri arasında mutlaka bankadan kredi kullanımı olmalı. Banka, firmanın güvenilir olmadığını fark ederse kredi talebini kesinlikle reddeder. Bankanın kredi vermesi bir nevi garantör olması demek. Öte yandan senetle konut alırken siz de küçük bir miktar kredi kullanarak riski bankayla paylaşabilirsiniz.

Ruhsat alınmış mı ?

Tüketici Kanunu’na göre, ruhsatını almayan inşaatlarda satış yapılamıyor. Projenin ruhsat durumunu araştırın ve ruhsat alınmışsa senet imzalayın.

Senetler nama yazılı olmalı !

Senetle konut alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri senetlerin nama yazılı olarak her taksit için ayrı düzenlenmiş olması. Başka bir deyişle bu senetlerin alacaklının adına yazılması ve ciro edilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Böylece konut alanların senetleri başkalarına devredilemiyor. Nama yazılı olmayan senetler, cirolanarak piyasada kullanılabiliyor. Bu durumda müteahhit evi teslim edemezse senedi elinde bulunduran kişi ya da kişiler sizden bu bedeli tahsil edebilirler. Evinize ulaşma konusu ile ilgili güçlük çektiğiniz bir durumda bir de tanımadığınız bir şahsa bu senet sebebiyle ödeme zorunluluğu altına girersiniz.

Tapuda risksiz ödeme imkanı

Peşin alımlarda da konut parasını güvenliğini sağlamak için tasarlanan güvenilir programlar var. Tapuda dolandırıcılık ve hırsızlık risklerine karşı alıcı ve satıcıyı güvenilir ortamda buluşturan programlar arasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Taputakas ve Emlak Katılım’ın Tapu Güvenilir Hesap uygulaması var. Bu programlar vasıtası ile gayrimenkul ile satış bedeli olan nakit eş zamanlı olarak el değiştiriyor, nakit taşıma riski ortadan kalkıyor. Böylece parada sahtecilik ve hırsızlık olaylarına karşı koruma sağlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları

İfraz Nedir? İfraz İşlemi Nasıl Yapılır ?