in

Senetli Ev Satışları Artmaya Devam Ediyor !

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle peşin ve senetli konut alımları artış gösterirken, ipotekli konut satışları azaldı.

Yükselen konut kredisi faiz oranları sebebi ile vatandaşlar senetle ev sahibi olmayı tercih ediyorlar. Açıklanan son konut satış rakamlarına göre ipotekli konut satışları büyük bir düşüş yaşarken peşin ve senetli konut satış rakamları ise yükselişe geçti.

MARKALI KONUT PROJELERİ 48 AY VADELİ FAİZSİZ TAKSİTLE EV SATMAYA BAŞLADI !

Konut kredisi paketlerine olan talebin düşmesi sebebi ile müşteri kaybetmek istemeyen markalı konut üreticileri oluşan yoğun talebi değerlendirmek amacı ile senetle konut satışı kampanyalarına hız verdi. Pek çok projede faizsiz konut satışı için uygulanan vade süresi 48 aya kadar uzatıldı.

Emlak Konut GYO gibi büyük markalı konut üreticileri tarafından yapılan bazı projelerde ödemelere erteleme imkânı da tanınırken rakamlardaki değişimler istatistiksel rapora da yansıdı.

SENETLİ VE PEŞİN SATIŞLAR İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARINI 4’E KATLADI !

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre 2021 senesinin ilk 6 aylık dönemini içine alan birinci yarıda diğer satışlar türüne dahil olan senetli ve peşin satış kategorisinde 448 bin 642 adet konut satışı yapılırken ipotekli konut satış rakamı ise 104 bin 168 adet ile sınırlı kaldı.

2021 yılının Haziran ayında ise 105 bin 853 adet konut peşin ve senetle satılırken banka kredisi ile satılan konut sayısı ise 28 bin 878 adet ile sınırlı kaldı.

BİRİKİMİNİ PEŞİNAT OLARAK VERENLER, KALAN BAKİYEYİ SENETLE TAKSİTLİ OLARAK ÖDEMEYİ TERCİH EDİYOR

Sektör temsilcileri de son dönemde senetle konut satış rakamlarının arttığına dikkat çekerken vatandaşların birikimlerini peşinat olarak yatırdıklarını, kalan tutarı ise taksitle ödemeyi tercih ettiklerini dile getiriyor. Bankaya oranla bu yolla konut sahibi olmanın maliyeti çok daha düşük kalırken tüketiciler yarı yarıya avantajlı bir şekilde konut sahibi oluyor.

Geçen yıl kamu bankaları tarafından verilen yüzde 0.64 faizli 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyasından sonra konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmiş hatta bazı bankalarda yüzde 2 seviyesini dahi aşmıştı. Temmuz ayı sonu itibari ile en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesinde bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

90 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Devletten 20 Bin TL Hibe

240 Ay Boyunca 479 TL Taksit Ödeyerek Ev Sahibi Olun !