in ,

Tasfiye Kararı İle 45 Bin Aile Mağdur Oldu

Faizsiz konut edindirme şirketleri ile ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan karar kapsamında 21 şirketin tasfiye edilmesine karar verilirken 8 şirket ile ilgili ise iradi tasfiye kararı alındığı açıklanmıştı. Bu şirketlerde hesabı olan 45 bin aile mağdur oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 21 şirket ile ilgili tasfiye kararı alındığı duyurulmuş, 8 şirketin de iradi tasfiye kararı aldığı ilan edilmişti. Alınan karar ve yapılan açıklamalar faizsiz konut edindirme şirketleri üzerinden konut sahibi olmak için birikim yapan kişilerde büyük şok etkisi yaratırken karardan etkilenen kişi sayısının 45 bin olduğu açıklandı.

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME ŞİRKETLERİNE PARA ÖDEYENLER NE YAPACAK ?

Konu ile ilgili açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “Tasarruf finansman şirketlerine daha çok kişi mağdur etmemesi için biz BDDK’yı ziyaret ettik ve 2 gün sonra da tasfiye kararı verildi. BDDK’nın bu şirketlere yatırım yapan 45 bin civarındaki vatandaşın haklarını güvence altına alacak bir tedbir bulunması gerekirdi.

Tasfiye edilen 21 şirketteki tüketicilerin faaliyetlerine devam eden 6 tasarruf finans şirketine naklinin sağlanması gerekirdi. Fakat şimdi 45 bin vatandaşımızın bugüne kadar 21 firmaya yatırdıkları parala ne olacağı konusu ile ilgili belirsizlik var. Yani BDDK ciddi bir tedbir alıp ondan sonra açıklama yapmalıydı” eleştirisinde bulundu.

Verilen tasfiye kararı sebebi ile 200 bin kişinin dolaylı olarak mağdur olduğunu söyleyen Ağaoğlu bu şirketlere 45 bin ailenin para yatırdığını belirterek paralarını geri alamayan kişilerin Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek 11 bin 330 TL’ye kadar tüketici hakem heyetlerine, 11 bin 330 TL’nin yukarısı için de adliyelerdeki arabuluculara başvuru yapabileceklerini ifade etti.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

3 İlde Acele Kamulaştırma Kararı Alındı

Satışı Devam Eden Toki Konutları