in

Tek Seferlik Faizsiz Konut Kredisi

Faizsiz konut kredisi almak için ne yapmak gerekiyor ? Bu kredi kimler için geçerli ?

15 Temmuz gazileri, vazife malulleri, harp, dul ve yetimlerine 1 konut ile sınırlı olmak şartıyla, faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi tarafından bunun dışında öncelik sıralamasına göre belirlenen hak sahiplerine, bir konut ile sınırlı olmak şartıyla hayata geçirilen konutlardan; yüzde10 peşin ve 240 ay vade sabit taksitlerle konut alma imkanı sağlanıyor.

Faizsiz konut kredisinden Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar dahilinde harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faydalanabiliyor.

Hak sahiplerinin faizsiz konut kredisi hakkında talepte bulunması halinde öncelikle malulün kendisine, faizsiz kredi hakkından faydalanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi vefat etmişse ya da evlendiyse çocuklardan birine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi tarafından veriliyor. Yetim aylığı almakta olması şartıyla talep eden çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında ilk önce anneye veya babaya bir daire ile sınırlı olarak veriliyor.

Kredi kullanacak olan vatandaşların görev alanına göre Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı, Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı ya da SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapması gerekiyor. E-devlet üzerinden “faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu” kısmı tıklanıp başvuru gerçekleştirilebiliyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı konut satış kampanyaları gerçekleştirerek, kapsama giren ve öncelik sıralamasıyla belli olan hak sahiplerine, bir daire ile sınırlı olmak şartıyla inşa edilen konutlardan; yüzde10 peşin ve 240 ay vade sabit taksitlerle konut alma imkanı sunuluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

113 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Aliağa TOKİ Konutları’nda Son Durum

Konut Dolandırıcılığında Tüzel Bilirkişi Uygulaması Diğer İllerde de Hayata Geçecek