in ,

Toplam Maliyet İçinde En Yüksek Kalem Arsa Payı !

İnşaat malzeme fiyatlarındaki artışla birlikte ev fiyatları da artmaya devam ediyor !

Son bir yılda konut fiyatlarında yaşanan ortalama yüzde 51’lik artış, ülke gündemine damga vurdu ve gözleri bu sektöre çevirdi.

Konut üreticileri artan maliyetlere dikkat çekerken, vatandaşlar fiyatların tekrar alınabilir seviyelere inmesini bekliyor. Ancak konut maliyetini oluşturan ana kalemlerin çoğunda yıllık fiyat artışları enflasyonun ve endeks artışının üzerinde seyrediyor.

Bir konutun maliyetini oluşturan ana kalemleri; arsa, çimento, işçilik, demir-çelik, mermer, seramik kaplama malzemeleri, plastik doğrama, ahşap inşaat gereçleri, boya, alçı ve camdan oluşuyor.

Bu maliyetler arasında bilhassa büyükşehirlerde en büyük payı arsa alıyor.

Türkiye’de arsa maliyetinin toplam konut maliyeti içindeki payı bazı bölgelerde yüzde 80’lere kadar çıkıyor.

Konut Fiyatları Artacak

Son dönemde konut fiyatlarının inşaat malzeme fiyatlarındaki artışa paralel olarak artacağını belirten sektör temsilcileri, toplam gayrimenkul geliştirme maliyetleri içinde en yüksek olanının arsa payı olduğuna dikkat çekiyor.

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Malzeme fiyatlarında artış söz konusu. Oysa sektör olarak konut üretiminin sürdürülmesi için öngörülebilirliğe ihtiyacımız var. Görünen o ki, önümüzdeki dönemde sektör oyuncularının maliyet artışını fiyatlara yansıtmaları beklenenin üzerinde olacaktır. Bu nedenle serbest piyasa koşulları içinde bu hususta yapılacak daha sıkı bir regülasyonu önemli buluyoruz” dedi.

Arsa Payı Yüzde 80’e Çıkıyor

Mehmet Kalyoncu, şunları kaydetti: “Konutta fiyat sürdürülebilirliği için esas önemli konu, toplam geliştirme maliyeti içerisinde arsa maliyetinin payı. Malzeme fiyatlarında artış dönemsel olabilir.
Erişilebilir konutu konuşacaksak arsa maliyetlerinin olağanüstü yüksekliğini konuşmamız lazım. Özellikle ülkemizde ortalama yüzde 50-60 civarında olan arsa payı, dünya ortalamasının çok çok üstünde. Hatta Bağdat Caddesi’nde bu oran yüzde 70-80’leri buluyor.”

Fiyatlar Spekülatif Şekilde Yükseldi

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut üretiminin ana girdisi olan arsa fiyatlarının son bir yılda spekülatif bir şekilde yaklaşık yüzde 85 oranında artış gösterdiğini ifade etti.

Nazmi Durbakayım, “Yüksek arsa fiyatları, çimento ve demir gibi maliyetleri yüzde 100’ün üzerinde artan inşaat malzemeleriyle beraber hesaba katıldığında yeni konut fiyatları erişilebilir seviyeden oldukça uzaklaştı. Yükselen konut fiyatları ile zirve yapan orta gelir grubuna ait konut talebinin örtüşmemesi, söz konusu konut grubundaki arzının yavaşlamasına neden oldu. Kısırdöngüye dönüşen bu durum, fiyatların sürekli artış göstermesine uygun bir zemin hazırladı” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da Arsa Fiyatları 1 Yılda Yüzde 85 Arttı

Uzun vadede kar ettiren taşınmazların başında arsa yatırımları geliyor. Ancak, konut üretim maliyetinde döviz kurundaki artışın inşaat malzemelerinin fiyatlarında artışa neden olmasının yanı sıra, arsa fiyatlarındaki yükseliş de dikkat çekiyor.

Endeksa.com’un güncel verilerine göre, arsa fiyatları son bir yılda Ankara’da yüzde 47, İstanbul’da yüzde 85, İzmir’de yüzde 74, Antalya’da yüzde 120, Bursa’da yüzde 34 artış gösterdi.

İstanbul’da ortalama arsa metrekare satış fiyatı bin 542 lira, Ankara’da bin 452 lira, İzmir’de bin 349 lira, Bursa’da 946 lira, Antalya’da ise bin 34 lira seviyelerinde seyrediyor.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Kiralık Konut Üretimi Yapacak !

Boş Ev İçin Aidat Ödenir Mi ?