in

TÜİK Verilerine Göre İnşaat Maliyet Endeksi Yükseldi

“Maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı tüketiciye yansıdı.”

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre haziran ayında inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 2.89, yıllık yüzde 42.48 artış gösterdi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu artışı buzdağının görünen yüzü olarak değerlendirdi. “Geçtiğimiz dönemdeki maliyet artışı yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti. Konut yapımcıları olarak gerçekleşen maliyet artışının büyük kısmını absorbe ederek enflasyonu daha çok körüklememesine ve konut fiyatlarının erişilebilir kalmasına gayret ettik. Devam eden projelerde bu gayretimiz olumlu sonuç buldu ve maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı tüketiciye yansıdı” dedi.

“Bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şansımız olmayabilir” diyen Durbakayım, sözlerine şu şekilde devam etti. “Başta demir ve çimento olmak suretiyle inşaatın temel hammaddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir. Maliyet artışlarını dizginlemeye çalışacağız. Hafta sonları için yeni kısıtlar olmazsa ve uygun faiz ve uygun arsa temininin sağlanması yönünde kamu desteğini arkamıza aldığımız zaman; çarkları sağlıklı bir şekilde döndürmeyi sürdürdüğümüz sürece bunu yapabileceğimize inanıyorum.”

Ne düşünüyorsunuz?

96 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bayburt Belediye Başkanlığı Arsa ve Daire Satışı Yapacak

Yabancılara Yapılan Konut Satışları Hız Kesmiyor