in ,

Türkiye, Rüzgar Yatırımı Sıralamasında Beşinci Sırada

Türkiye, Avrupa’da en çok yatırım yapan ülkeler sıralamasında 2020’de 1 milyar avroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla ilk beşte yer aldı.

WindEurope tarafından hazırlanan Rüzgar Enerjisi Finansman ve Yatırım Eğilimleri raporuna göre, geçen yıl Avrupa rüzgar enerjisi sektörüne 42,8 milyar avro yatırım yaptı. Bu dönemde yatırımların 26,3 milyar avrosu deniz üstü (offshore) projeleri için kullanıldı ve toplam 7,1 gigavat offshore rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumu gerçekleşti.

Geçen yıl karasal rüzgar enerjisi sektörüne yapılan yatırım tutarı 16,5 milyar avroya ulaştı. Bu yatırımla toplamda 12,5 gigavat kapasiteli karasal rüzgar santrali işletmeye alınmış oldu.

Rapora göre, Avrupa’da rüzgar enerjisi yatırımları hala cazip bir alan olmaya devam ediyor. Rüzgar yatırımlarının aynı ilgiyle devam edebilmesi için yeni yatırımlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın dikkate alınması ve düşük karbon ekonomisini amaçlayan enerji dönüşümü ilkelerinin benimsenmesi gerekiyor.

Birleşik Krallık, 13,5 milyar avro yatırım tutarıyla karasal ve offshore projelerinin bulunduğu toplam yatırım sıralamasında geçen yılı lider olarak tamamladı. Birleşik Krallık’ın sonrasında, Hollanda 7,9 milyar avro yatırımla ikinci sırada yer aldı.

Sıralamada, 2,2 milyar avro yatırımla Almanya üçüncü, 1,8 milyar yatırımla Fransa dördüncü oldu. Türkiye ise toplam yatırım sıralamasında 5’inci sırada yer aldı.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arsa Alım Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor ? Uzmanlar uyardı !

80 Bin TL’ye Ev Sahibi Olabilirsiniz !