in ,

Türkiye Satılık ve Kiralık Konut Fiyat Değişimleri Raporu

REIDIN Emlak Endeksleri 81 il, 258 ilçe, 1255 mahalleyi kapsıyor.

REIDIN tarafından hazırlanan “Türkiye Satılık ve Kiralık Konut Fiyat Değişimleri” raporunun Mart 2021 sonuçları açıklandı.

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.10, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 32.84 oranında nominal artış göstermektedir.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1.37, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 20.54 oranında nominal artış göstermektedir.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda yüzde 2.49, yıllık bazda ise yüzde 39.40 şeklinde gerçekleşmiştir.

Mart ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 21.4 yıl olarak ölçülmüş, ev yatırımı yıllık brüt getiri oranı ise yüzde 4.77 olarak kaydedilmiştir.

Mart ayında Adıyaman’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 3.38 oranında nominal artış göstermiş ve Adıyaman satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Gümüşhane’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.47 oranında nominal azalmış ve Gümüşhane satış fiyatlarının en fazla düşüş gösterdiği şehir olmuştur.

Mart ayında Isparta’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.20 oranında nominal artış göstermiş ve Isparta kiraların en fazla yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Hakkari’de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.63 oranında nominal azalmış ve Hakkari kiraların en fazla düşüş gösterdiği şehir olmuştur.

REIDIN Emlak Endeksleri 81 il, 258 ilçe, 1255 mahalleyi kapsıyor.

REIDIN Emlak Endeks, bölgesel konut fiyatlarının ortalama değişimlerini güvenilir ve tarafsız bir biçimde ölçümlemek, fiyatları diğer bölgeler yanı sıra incelemek ve finansal veya sektörel göstergeler ile kıyaslanabilir hale getirmek için oluşturulmuş göstergedir.

REIDIN Emlak Endekslerinin hazırlanmasında “sınıflandırılmış birim değere dayalı konut fiyat endeksi” (Stratified Residential Property Price Index) yöntemi uygulanmaktadır. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli için hazırlanan endeks değerlerinde baz dönem Haziran 2007 (Haziran 2007=100); 55 ilde baz dönem Ocak 2012 (Ocak 2012=100); diğer 19 ilde ise baz dönem Ocak 2015 (Ocak 2015=100) olacak şekilde Laspeyres formülü kullanılarak hesaplanmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

216 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yenilenebilir Enerjiye Finansal Destek !

Kredisiz Konut Satışlarında Rekor Artış