in

Türkiye’ye En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Türkiye’ye en çok yatırım yapan 20 ülke arasında ilk sırada Hollanda yer alıyor !

Türkiye jeopolitik ve jeostratejik konumuyla yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 2020 yılının sonuna geldiğimiz bu süreçte en fazla yatırım yapan ülkeler tespit edildi. Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına yakınlığıyla dikkat çeken Türkiye, ulaşımdan enerjiye, finanstan sanayiye geniş bir yelpazede imkan sunuyor.

2020 yılında Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler belirlendi. Bu imkanları tercih eden ülkelerin başında 26,2 milyar dolarlık yatırımla ilk başta Hollanda yer aldı. Yatırımlarını inşaat, gayrimenkul, hayvancılık, tarım, otomotiv, lojistik, gıda alanında gerçekleştirirken bu yılın 9 ayında 396 milyon dolarlık yatırım sağladı.

4.2 milyar dolarlık yatırımla 2007 yılında en büyük ivmeyi bankacılık alanında gerçekleştiren ABD, 2020 yılında ikinci sırada yer aldı. Yatırımlarını teknoloji, gıda ve finans alanında gerçekleştirdi. ABD’nin toplam yatırımlardaki payı %7.8 oldu. Enerji, finans, gıda, telekomünikasyon, alt yapı ve turizm alanlarında yatırımlarını gerçekleştiren İngiltere ise 3.sırada yer aldı. Yüzdelik payı ise 7.1 olarak kayıtlara geçti.

ABD, Hollanda ve İngiltere toplam yatırımların 3’te birini gerçekleştirirken bunu sırayla Avusturya, Almanya takip etti. Körfez ülkelerinden Katar ise 17. sırada yer aldı.

2003 yılından Eylül 2020’a kadar geçen süreçte Türkiye’ye en çok yabancı yatırım yapan ilk 20 ülkenin yatırım tutarları ve toplam yatırımdan aldığı paylar şu şekilde:

Ne düşünüyorsunuz?

111 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Denizli’nin Verimli Toprakları Su İle Buluşuyor

Tapusunu Aldığınız Evi Kaybedebilirsiniz !