in

17 Bina İçin Acil Yıkım Kararı Alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından Rize’de geçtiğimiz ay meydana gelen sel felaketinden sonra hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Köy ve mahallelerde altyapıda 250 milyon TL’lik hasar tespiti yapılan kentte, tehlike yaratan riskli yapılar için de yıkım çalışmaları başladı.

Çalışmalar akabinde dere yatağında riskli olduğu tespit edilen 655 yapıdan yüksek riskli 17 bina, acil yıkılacak. Acil yıkılacak binalar arasındaki bir yapının taşıyıcı kolonlarının dere yatağı üzerine kurulduğu ortaya çıktı.

PROJELER HAZIRLANDI

Rize Valisi Kemal Çeber, sel felaketinden sonra yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. Dere yataklarının içerisine yapılmış ve her afette zarar görme ihtimali olan evler ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. “655 yapı tespit edildi. Bu devam eden bir çalışma. DSİ ve AFAD başkanlığı ortak bir çalışma yürütüp sayısallaştırıyor. Afet ile ilgili acilen yıkılması gereken 17 bina tespit ettik. Bunun yanı sıra ödeneğimiz, planlamamız, ihale tarzımız hepsi belirlendi. İlk etapta bu 17 binayı yıkacağız. Sonrasında da ağır hasar görmüş, tedbir alabileceğimiz ve orta hasar görmüş binalar diye tedbirlerimiz ve çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

Bundan sonrası için de çalışma yürütüldüğünden bahseden Vali Çeber, “Bir taraftan da bundan sonra hatalı yapılar yapılmaması için çalışıyoruz. Bu ilin 70-80 yıllık yöresel alışkanlıkları, belki biraz vatandaşın deyimi ile mecburiyetten kaynaklanan tarzı da değiştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bundan sonra kapalı kanal inşaatı, kapalı dere inşaatı yapmayacağız. Güneysu’daki Minder Deresi’ni açık dere haline getirecek peyzajı, estetiği ile planlanan bir dere haline getiriyoruz. 20, 30 hatta 50 yılda bir, bu yağış oluyor; olduğu zaman da her şeyi götürdüğünü gördük” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

68 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Ev Sahiplerine Mektup !

BOTAŞ Tesislerine Yönelik Düzenleme Yapıldı !