in

19 Mahalle ‘Kırsal Mahalle’ Statüsüne Kavuştu

Bu mahallelerde kırsal nitelikli konutlar ve zirai amaçlı araziler emlak vergisinden muaf olacak, inşaat, bina ve imar ile ilgili harçlar alınmayacak.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan 19 mahalle ‘kırsal mahalle’ statüsüne kavuştu. Bu mahallelerde zirai amaçlı araziler ile kırsal nitelikli konutların emlak vergisinden muaf olacağı, bina, inşaat ve imar ile ilgili harçların alınmayacağı aktarıldı.

Aliağa’da düzenlenen muhtarlar buluşmasına MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdürrahim Aydemir, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, muhtarlar ve parti temsilcileri katıldı. Aliağalı muhtarlar, arzu ve isteklerini iletirken Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, kent sınırları içerisinde bulunan 19 mahallenin ‘kırsal mahalle’ olarak tespit edildiğini ifade etti. Bu kapsamda Aşağı Şakran, Güzelhisar, Samurlu, Çaltılıdere, Bahçedere, Bozköy, Çakmaklı, Çıtak, Çoraklar, Hacıömerli, Horozgediği, Kalabak, Kapukaya, Karaköy, Yukarı Şehit Kemal, Karakuzu, Şehit Kemal, Uzunhasanlar ve Yüksekköy Mahalleleri, Aliağa Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısında oybirliği ile karara bağlanmasının sonrasında ‘kırsal mahalle’ statüsüne kavuştu.

“Hepimize hayırlı uğurlu olsun.”

Aliağa sınırları içinde bulunan 19 mahallenin ‘kırsal mahalle’ ilan edildiğini söyleyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Geçtiğimiz aylarda belediye meclisimizde kırsal mahalle konusu ile ilgili verdiğimiz önerge meclis üyelerimizin oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nde de onaylanan önergemiz ile 19 mahallemiz kırsal mahalle ilan edildi. Bu mahallelerde kırsal nitelikli konutlar, zirai amaçlı araziler emlak vergisinden muaf olacak. Bina, inşaat ve imar ile ilgili harçlar alınmayacak. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret, en düşük tarifenin iş yerlerinde yüzde 50’si, konutlarda ise yüzde 25’i ödenecek. Vatandaşlarımız kendileri için hazırlanacak başvuru dilekçelerini doldurduktan sonra muafiyetler sisteme işlenecek. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Muhtarlarımızın Türk Devleti’nin millete uzanan eli olduğunu biliyoruz.”

Muhtarların Türk demokrasisinin çekirdekleri olduğunu ifade eden MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, “Toplumun nabzını elinde tutan, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev insanlarımızın derdine derman olan kıymetli muhtarlarımızla bir arada olmaktan onur duyuyorum. Sizler kimin ne problemi var bilen insanlarsınız. Muhterem Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin ifadesiyle, ‘Muhtarlıklarımız varsa, demokrasimiz diridir. Muhtar demek mahallenin hadimi demektir. Muhtar demek mahalledeki devlet, mahalledeki dirayet, mahalledeki cesaret demektir.’ Liderimizin çizdiği vizyonda muhtarlık sistemine saygıyla bakıyor, muhtarlarımızın Türk milletinin dili, Türk Devleti’nin ise millete uzanan eli olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

Kırsal mahalle statüsü hangi imkanları sunuyor ?

Kırsal mahalle statüsü kazanan yerleşim birimlerinde, gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve arazilerle mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. Bina inşaat harcı ve imar ile ilgili harçlar kalkacak, diğer vergi, harç ve harcamalara katılım payı yüzde 50 indirimli uygulanacak. İçme ve kullanma suları için alınacak ücretler en düşük tarifenin işyerlerinde yüzde 50’sini, konutlarda yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Müzakere Ve Pazarlık Taktikleri

Site Ve Apartman Yönetimleri Nereye Şikayet Edilir ?