in

Araplar Konutta Türkiye’yi Tercih Ediyor ! Tatil Anlayışı Yerini Karadeniz’e Bıraktı

Araplar Türkiye’yi ekonomik ve siyasal açıdan güvenilir liman olarak görmeye devam ediyor.

Arap halkının Türkiye’ye olan ilgisi başta emlak sektörü olmak suretiyle artarak devam ediyor. Emlak ve turizm, Arap müşterilerinin ilgilendiği en önemli alanlardan.

Araplar 11 Eylül’e kadar ABD ve Avrupa’da rahatlıkla dolaşıp dilediği gibi yaşıyorlardı. Ancak ABD 11 Eylül’den sonra sosyal ilkelerinden sıyrılıp güvenlik ağırlıklı bir nevi polis devleti oldu. Bu da Arapların bu ülkelerdeki yaşam standartlarına derinden sirayet etti.

Uluslararası ilişkiler uzmanlarının düşüncelerine göre Araplar’ın Türkiye’yi bölgede stratejik bir müttefik olarak görmeleri ve sığınacakları liman kanaatini taşımaları Türkiye’deki konut alımına da sirayet etmekte.

Arap Baharı coğrafyada taşları yerinden oynattı. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Lübnan diken üstünde. Zengin vatandaşlar sıranın kendilerine geleceğini düşünüyorlar. Bu ülkelerin zenginleri alternatif olarak Türkiye’den emlak almak istiyor. Herhangi bir karışma anında uçağa atlayıp kaçabileceği ve terörist muamelesi görmeden yaşayabileceği bir ülke arayışındalar. Bu ülke Araplar için artık Türkiye…

Türk hükümetinin Arap coğrafyasına ve bu coğrafyada yaşayan Araplara yaklaşımı malum. Hükümetinin son 10 yılda tekrar Araplara el uzatması ve dini inanışları sebebiyle Türkiye’yi yaşamak için “güvenilir liman” olarak görüyorlar. Ülkelerindeki herhangi bir kargaşa anında Türkiye’de yaşamak için konut alıyorlar. Aynı zamanda yazları tatil için konut planları mevcut.

Orta ve Yüksek Gelirli Araplar Üst Projelerle İlgileniyor

Başta İstanbul olmak üzere Araplar Türkiye’deki büyük şehirlerde kendilerini yeme içme, gezme ve tatil anlamında rahat hissetmekteler. Emlak piyasası uzmanlarının değerlendirmelerine göre bilhassa İstanbul’da yapılan yeni binalara Arapların ilgisinin artması doğal bir sürecin sonucu. Ülkelerinden varını yoğunu satarak güvenlik arayışı kaynaklı büyük kentlerde konut alma niyetinde olan Arap zenginleri, daha doğrusu bu gruba orta gelir grubu da dahil, kendilerini bir nevi sağlama alma niyeti taşımaktalar.

Bunların dışında kalan Araplar ise kiracı veya işçi pozisyonunda geçim mücadelesi verirken ülkelerindeki siyasi çalkantı ya da savaş nedeniyle daha güvenilir buldukları mahallelerde konumlanmaktalar.

Her 6 Turistin 1’i Arap

İstanbul’a gelen her 6 turistin birisi Arap. 2020 yılında ülkemize gelen Arap turist sayısı önemli bir azalış kaydetti fakat lokasyon olarak Araplar konsept değişikliğinde bulundular. Akdeniz ve Ege yoğunluklu tatil anlayışı yerini Karadeniz’e bıraktı. İstanbul ve Ankara-İzmir gibi yoğunlaşan gayrimenkul talebinin Karadeniz illerine kayması da önemli bir detay olarak karışımıza çıkıyor.

Tercih Sebebi Türkiye’nin İklimi 

Araplar başta Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar olmak suretiyle Türkiye’yi turistik açıdan önemli bir merkez olarak görüyor. Pandemi sürecinden dolayı Arap turist sayısında yüzde 70’lere varan oranlarda turist kaybı yaşansa da önümüzdeki yıllara dair Arap’lar umutlu bir turizm sezonu beklentisinde. Arap seyahat acentelerine yapılan başvuru ve turizm revizeleri de bunu doğruluyor. Bodrum, Kuşadası, Çeşme ve Antalya merkezli konut alımlarında, ki özellikle villa, Arap müşterilerin ilgisi de kesilmiş değil. İstanbul başta olmak suretiyle Karadeniz’de son dönem artan konut alımlarında iklimin elverişliliği de etkili bir neden…

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Libya’nın Yeniden İmar Edilmesinde TOKİ ve Özel Sektör Görev Alacak

21 Nisan 2021’de Başlayan TOKİ İndirim Kampanyası Ne Zaman Sona Erecek ?