in

Arazi Toplulaştırma Nedir ?

Arazi Toplulaştırmanın Faydaları Nelerdir ?

Arazi Toplulaştırma Nedir ?

Arazi toplulaştırma, tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazilerin modern tarım işletmelerinin esaslarına uygun şekilde birleştirilmesi, biçimlendirilmesi ve tekrar düzenlenmesidir.

Daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımıyla üretim faktörlerinden en iyi şekilde yararlanmayı hedefler. Böylece tarımsal üretimde verimlilik artar ve kırsal kesimdeki hayat standartları yükselir.

Toplulaştırma projeleriyle taş toplama, tesviye (pürüzlü bir yeri düz duruma getirme), kapalı direnaj, tarla içi yol yapımı gibi geliştirme hizmetleriyle üretim maliyetlerinin düşmesi, bundan dolayı verimin ve gelirin artması sağlanır. Mülkiyet problemlerine çözüm üretilir, verimli atıl tarım arazileri yeniden tarıma kazandırılarak çiftçilerin toprağından kopmaması, daha iyi koşullarda üretime devam etmesi sağlanır.

Köy merkeziyle parseller arası yol mesafesinin azalmasıyla ulaşımda, parsellerin büyümesi ve biçiminin düzelmesi nedeniyle de sürüm ve hasatta tasarruf sağlanarak en az yüzde 25 gelir artışı elde edilir. Yol ve su geçit hakkı sorunları önlenir, sulama randımanı yükselir.

Toplulaştırma sayesinde hisseler ayrıldığından ortaklık problemleri, arazi sınır anlaşmazlıkları ortadan kalkar. Her parsel yola kavuştuğu için sosyal huzur sağlanır.

Doğal direnaj hatları birleştirilerek ekolojik koridorlar oluşturulur, doğal alanlar korunur, sera gazı salınımı azalır.

Toplulaştırma projeleriyle beraber yapılmakta olan yüzey tahliyeleriyle su erozyonu önlenir. Islah çalışmalarıyla taban suyu seviyesi düşürülerek tuzluluk ve alkalilik engellenir bu da verim artışı sağlar.

Arazi toplulaştırma, az parsel, geniş tarla, her parsele yol, zamandan ve yakıttan tasarruf, işgücü ve işçiden tasarruf, işbirliği, arazi kullanım planı, modern tarım, ekonomik işletme, sosyal huzur ve gelir artışı sağlar.

Ne düşünüyorsunuz?

187 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yatırımcılar İstanbul’a Yöneldi !

Telefonda Sahibinden Satılık (FSBO) Randevusu Nasıl Alınır ?