in

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan Konut Bölgesine Ziyaret

Rama, ziyaret ile ilgili sosyal medya hesaplarından video paylaştı.

Arnavutluk Başbakanı, ülkede geçen yıl meydana gelen depremin sonrasında Kurbin Belediyesine bağlı Laç bölgesinde Türkiye tarafından yapılacak konutların inşa edileceği alanı ziyaret etti.

Başbakan Rama, Albayrak Şirketi Temsilcisi ve Proje Müdürü Servet Birgören, Kurbin Belediye Başkanı Majlinda Cara, Arnavutluk Yeniden İnşa Bakanı Arben Ahmetaj ’dan çalışmaların ilerleyişine dair bilgi aldı.

Rama, ziyaret ile ilgili sosyal medya hesaplarından video paylaştı. Yüzlerce aileyi evsiz bırakan 26 Kasım depreminin sonrasında çok daha kuvvetli çok daha güzel bir biçimde tekrar doğacak olan bölgenin, yakında yalnızca en iyi apartmanlara kavuşmakla kalmayacağını, onlarca yıldır harap ve unutulmuş bir mahalle iken her açıdan eşi benzeri olmayan bir mahalleye de dönüşeceğin söyledi.

Kurbin Belediye Başkanı Cara, “Türk tarafı da dahil olmak suretiyle herkesin gerçekten övgüye değer bir çabası var. Buradaki işlerin kalitesi harika.” dedi.

Birgören de 160 daireyi Mart ayında bitirmeyi planladıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 500 konut inşası talimatı

Arnavutluk’ta geçen yıl 26 Kasım’da yaşanan depremin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremzedeler için 500 konut inşası talimatı vermiş, afet sonrası Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalanmıştı. Söz konusu proje TOKİ tarafından hayata geçiriliyor.

51 kişinin hayatını kaybettiği Arnavutluk’ta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 900’den fazla kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 17 bin kişi konutlarını terk etmek zorunda kaldı ve depremden toplamda 202 bin 291 kişi etkilendi.

Arnavutluk Başbakanı Rama ve yetkililer, 24 Eylül’de Laç bölgesinde Türkiye tarafından inşa edilecek konutların yapılacağı alanı ziyaret etmiş ve Türk hükümetinin projesini “çok kardeşçe bir tezahürün ifadesi” olarak değerlendirmişti.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Vergisi de Dahil Vergi Borçları Yapılandırılacak !

Konut Kredilerinin Yarıdan Fazlası Türkiye’nin En Büyük 4 İlinde Kullanıldı