in

Aşk Filmlerine Konu Olan Dev Kule Yeniden İnşa Ediliyor

Çeşme Belediyesi, Nezir’in kulesini Çeşme’ye tekrar kazandıracak.

Aşk filmlerine konu olan sağır ve dilsiz Nezir’in Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve ölümünden sonra dönemin belediye başkanı Nuri Ertan tarafından yıkılan o dev kule tekrar inşa ediliyor.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ilk harcını attığı kule çok yakında tamamlanıyor. Çeşme Belediyesi aşk filmlerine konu olan, sağır ve dilsiz Nezir Kaya’nın Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve Nezir’in ölümünden sonra yıkılan o dev kuleyi tekrar inşa ediyor. Kulenin her yıl düzenlenen ‘Aşk Festivali’ için çekim noktası oluşturması, gelecek nesillerin belleğinde yer etmesi ve Nezir’in anısını yaşatmak için harekete geçen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, kuleyi tekrar Çeşme’ye kazandıracak. Dış inşaatı tamamlanan kule yakında açılacak.

Çok Yakında Tamamlanacak

Çeşme Dalyanlı Nezir Kaya aşık olduğu, Sakız Adalı sevgilisi Tinika’yı görmek için mimari bilmemesine rağmen köyün ortasına 14,5 metre yüksekliğinde kule inşa etti. Kuleye çıkarak sevgilisinin yaşadığı Sakız Adası’nı seyreden Kaya, adada ‘Türk Casusu’ sanılarak hapis yatıp, işkenceye uğradı. Yanlışlıkla çıktığı Karaburun Yarımadası’nda ise bu kez ‘Yunan Casusu’ sanıldı.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, bisiklet kazasında ölen Kaya’nın, yıkılan dev kulesini tekrar inşa etme kararı aldı. 18 metrekare, 11 metre yüksekliğindeki betonarme bina özel yerel Dalyan köy taşlarından orjinaline uygun, taş döşeme yapılarak inşa edildi.

“Nezir’in Anısını Yaşatacağız !”

Türk-Yunan-Bulgar ortak yapımı, Mehmet Ali Alabora ile Katerine Moutsatsos’un başrolünü oynadığı “Kayıkçı” filmine konu olan Nezir’in aşk hikayesinin yaşamasını isteyen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Nezir’in hikayesi hepimizi duygulandıran örnek bir aşk hikayesidir. Sağır ve dilsiz Nezir aşık olduğu kadını görebilmek için çok mücadele vermiştir. Nezir’in anısına Türkiye’nin ilk aşk festivalini gerçekleştiriyoruz. Ancak aşk filmlerine konu olan Nezir’in hikayesini yaşatmak için yıllar önce yıkılan o dev kuleyi tekrar inşa etmek istedik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların da gelip ziyaret edebileceği, Nezir’in anısını yaşatacağımız kuleyi çok yakında tamamlayarak tekrar hayata kazandıracağız” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

193 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamu Lojmanları İle İlgili Yeni Satış İlanları Yayımlandı

Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı’nda Tadilat Çalışmaları Başlıyor