in

İki Yıl Önce Restorasyona Alınan Sinema İçin Gün Sayılıyor

Yaklaşık 150 yıllık bina, yeni haliyle sinema severleri ağırlayacak.

Atlas Sineması Gün Sayıyor !

İki yıl önce restorasyona alınan içinde sinema müzesinin de olacağı Atlas Sineması, yeni konseptiyle 2021’in ilk aylarında kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde iki yıl önce kapatılarak restorasyona alınan Atlas Sineması’nda sona gelindi. İçinde sinema müzesinin de olduğu yeni konseptin 2021 yılının ilk aylarında açılması planlanıyor. Yaklaşık 150 yıllık bina, yeni haliyle sinema severleri ağırlayacak.

Sinema 1948’de Açıldı

1870’deki Büyük Galata yangınından sonra Sultan Abdulaziz döneminde, 1877 yıllında banker Agop Köçeyan (Köçeoğlu) tarafından kışlık ev olarak inşa edilen tarihi yapı, 1980’li yıllarda arkasına yapılan ek binalarla birleştirilerek bugünkü halini aldı. Yapının cephelerinde Neo-Rönesans üslubu hakim. İstiklal Caddesine bakan Köçenyan’a ait kışlık ev olan A Blok 4 katlı, güney istikametinde bulunan pasaj özelliği olan B blok ise 3 katlı olarak inşa edildi. Pasajın içinde bulunan sinema salonu 19 Şubat 1948’de hizmete açıldı. 1951’de ise Küçük Sahne Tiyatrosu açıldı. 1860 koltuk ve 35 locasıyla Beyoğlu’nun en büyük sinemaları arasında yer aldı. Atlas Sineması 1985’den bu yana Türker İnanoğlu İrfan Atasoy ortaklığında işletiliyordu.

2019 yılında kapatılarak restorasyona alınan Atlas Sineması’nın 2021 yılı başında tekrar açılacağı duyuruldu. Pandemi sebebiyle Eylül ayında açılamayan süreci uzayan Atlas Pasajı’ndaki restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Teşhir ve tanzim çalışmalarında da sona gelindiği ifade edildi. Hem A bloktaki katlar restore edildi, hem de sinema salonu yenilendi. Duvarlar, tavanlardaki kalemişi süslemeler, ayrı ayrı elden geçirildi. Binanın güçlendirmesinin yanı sıra dış cephede de temizlik yapıldı.

Müze de Olacak !

Tarihi yapıda İstanbul Sinema Müzesi yanı sıra kalıcı koleksiyonlar, geçici sergilerin de olacağı farklı bir konsept sinema severlerin hizmetine sunulacak. Sinema galalarının, festival açılışlarının burada yapılması planlanıyor. Müze kapsamında süreli sergi alanı, etkileşimli dijital birimler, uluslararası veri tabanlarına erişiminin sağlanacağı ortak çalışma ortamı, genç sinemacıların yararlanabilecekleri Türk sinemasının dijital arşivi ve kütüphane olacağı da açıklandı. Sinema Müzesi engelli vatandaşların ziyaretine uygun projelendirildi. İstanbul’u ziyaret eden yabancı turistlerin müze içeriğine direkt olarak erişimlerini sağlayacak çoklu dil seçenekli dijital rehber uygulaması da bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

168 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ, 3 Yeni Konut Projesi İçin İhaleye Çıkıyor

Ticaret Bakanlığı Kira Desteği Alabilecek İş Kollarını Açıkladı