in ,

Sokak İsimlerini Halk Belirleyecek !

Balıkesir’de sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tavsiyeleri alınacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, imar sorunlarının çözüme kavuştuğu Paşaalanı ve Karatepe bölgelerinde oluşturulacak cadde ve sokakların isimlendirilmesi ya da numaralandırılması için Kent Konseyi ile birlikte hareket ederek, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tavsiyelerini alacak.

Paşaalanı Mahallesi ve Karatepe’deki imar problemlerini çözen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, oluşturulacak cadde ve sokaklara isim verilmesi veya numaralandırılması için Balıkesir Kent Konseyi ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Katılımcı bir anlayışla, şehrin hemfikir olacağı ve üzerine uzlaşacağı isimlerin belirlenmesi amacıyla bu kararı aldıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, dernek, oda, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar ve vatandaşlardan gelecek tavsiyelerin değerlendirileceğini ifade etti.

1986′ DA İMARA AÇILMIŞTI

18.02 bölgesinde tarlaların arsaya dönmesi sonucunda vatandaşların kendi aralarında yaşanan itilaflarından kaynaklı mahkeme tarafından yapılaşma durdurulmuştu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz 1986 yılında İller Bankası Şehir Plancıları tarafından imar çalışması yapılan bölgedeki mülkiyet problemlerinin ortadan kaldırılarak vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla talimat vermişti.

Paşaalanı Mahallesi’nde 18.02 programının yapıldığı bölgede 147 sokak ve 4 cadde, Karatepe olarak bilinen Hasan Basri Çantay Mahallesi’ndeki bölgede ise 13 sokağın adlarının belirlenmesi için oluşturulan ‘Sokak ve Cadde İsimleri Çalışılması Komisyonu İşbirliği ve İstişare Toplantısı’ Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

ŞEHRİN KİMLİĞİNE UYGUN İSİMLER VERİLECEK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, “Balıkesir Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda bir ön görüşme yaptık. Bu kapsamda; Karesi ve Altıeylül Kent Konseylerinin de desteği sayesinde bir komisyon oluşturalım, bu komisyon marifetiyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne iletilmek üzere bir tavsiye kararı çıkarma kararı aldık. Şehrin; tarihine, kültürüne, mevcut potansiyeline veya geleceğine dair görüş ve tavsiyeleri toparlayacak ve tavsiye niteliğinde bir rapor hazırlayarak yürütme kurulumuzun kararıyla Belediye Meclisi’ne göndereceğiz” dedi.

‘ŞEHİR MUTABAKATI SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

Amaçlarının isabetli kararlar alınarak kentin üzerinde uzlaşacağı isimlerle kimlikli sokaklar oluşturmak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Tarihi ve kültürel değerlerimizi ortaya çıkarıp hatırlatacak, herkesçe benimsenebilecek isimlerin belirlenerek sokaklara verilmesi ile ilgili yol haritamızı beraber çizmemiz lazım. Sizlerden gelecek teklifi mecliste oybirliği ile geçirip bundan kaynaklanan problemleri şehir mutabakatıyla çözüme ulaştırmak istiyoruz. Balıkesir Kent Konseyi çok kuvvetli bir ekip ve ben bu ekibe güveniyorum. Geleceği öngörerek az hata ve kusursuz iş ortaya koyalım istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

166 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkulde Yapay Zeka Sertifika Programı Hayata Geçiyor

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar