in

Bir Metrekare Arazi ile ‘Lord’ ve ‘Lady’ Unvanı

Aralarında ünlülerin de olduğu 52 bin 500 kişi ‘Lord’ ve ‘Lady’ unvanına sahip.

Türkiye’de, İskoçya’nın batı kıyısındaki tarihi Glencoe Bölgesi’nden 1 metrekarelik arazi alarak ‘lord’ ve ‘lady’ unvanına sahip olan aralarında ünlülerin de olduğu 52 bin 500 kişi bulunuyor.

İskoçya’nın dünyaya tanıtılması ve doğal yaşamının korunmasına destek sağlanması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin batı kıyısındaki tarihi Glencoe Bölgesi’nden aşağı yukarı 1 metrekarelik arazi satın alanlar, “lord” ve “lady” unvanına sahip olabiliyor.

Uluslararası İlişkiler alanında lisans eğitimi almak amacıyla 11 yıl önce İngiltere’ye giden Fırat Kurtoğlu, İskoçya’ya yaptığı bir seyahat esnasında, bu ülkede hayata geçirilen arazi satışı projesinden haberdar oldu.

Kurtoğlu, ilk önce kız arkadaşına orijinal bir armağan vermek amacıyla 1 metrekarelik arazi satın aldı. Kız arkadaşına böylece “lady” unvanını kazandıran Kurtoğlu, daha sonra kendisi de aynı teknikle arazi satın alarak “lord” unvanını elde etti.

Kurtoğlu, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve 2012 yılında şirket kurdu. Bu şirket üzerinden İskoçya’daki arazi satışlarına aracılık eden Kurtoğlu aracılığı ile Türkiye’de son 7 yılda 52 bin 500 kişi “lord” ve “lady” unvanına sahip oldu ve bu kişilerden 32 bini lady, 20 bin 500’ü ise lord.

Genellikle erkekler, sevgililerine veya eşlerine orijinal hediye vermek amacıyla bu sertifikayı alıyor. Türkiye’den “lord” ve “lady” unvanı alan ünlüler arasına hayranlarının hediyesi ile Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya çifti de katıldı.

Ayrıca bu unvana sahip ünlü yıldızlar arasında Burak Özçivit, Fahriye Evcen, Neslihan Atagül, Hazal Kaya, Kadir Doğulu, Deniz Seki, Kenan Doğulu, Çağla Şikel, Beren Saat, Fettah Can, Sibel Can, Radyo Programcısı Geveze, Seda Akgül, Alex de Souza, Beyazıt Öztürk ve Wilma Elles de bulunuyor.

TÜRKİYE’YE AYRILAN KONTENJAN AYDA 500 KİŞİ

Kurtoğlu, yaptığı açıklamada, İskoçya’dan getirdikleri Lady ve Lord unvanlarına Türkiye’de şu ana kadar 52 bin 500 kişinin sahip olduğunu ifade etti.

İnsanların ilk önce yurt dışında yaşama ve yerleşme amacıyla bu unvana sahip olmak istediklerini aktaran Kurtoğlu, şunları kaydetti:

“Ayrıca yılbaşı, karne zamanları, sevgililer günü ve bayramlarda bu unvanları armağan amaçlı sevdiklerine satın alıyorlar. İskoçya tarafından Türkiye’ye ayrılan kontenjan ayda 500 kişi. Daha fazla ilgi gösterilen zamanlarda maalesef çok satış olmuyor. 500 adetlik kontenjan dolduğunda satışlar bir sonraki ayın birine kadar kapatılıyor ve sonraki ay başında yeniden açılıyor.

İskoçya kanunlarına göre ülkenin sadece belirli bölgelerine özel, 1 metrekare ile 1000 metrekare arasında değişen büyüklüklerde toprak alındığında İskoçya bu unvanları veriyor. Toprak sahipliğinize istinaden Lord ya da Lady unvanına hak kazanıyorsunuz. Bu toprağı satın aldığınızda uluslararası kayıt prosedürleriniz yapılıyor. Ortalama 2-3 hafta içerisinde fotoğraflı unvan kimlik kartınız, sertifikanız ve belgeleriniz Birleşik Krallık Kraliyet Postası tarafından Türkiye’deki adresinize teslim ediliyor. İskoçya’da adınıza özel hazırlanan unvan sertifikanızda adınız, soyadınız, unvanınız ve sahip olduğunuz toprağın parsel bilgileri ve koordinatları bulunuyor”

“İngiltere’de soyluluk babadan oğula geçiyor. İskoçya’da ise toprak sahipliğine istifaden veriliyor. Bu ‘Lord’ denilen kavram da land-lord yani toprak sahibinden geliyor. İngiltere artık yenisini vermiyor. Ancak İskoçya da kendi turizmini geliştirmek ve doğal yaşamın güvenliğini sağlamak adına bir fon oluşturmak için böyle bir proje başlatıyor ve İskoçya’nın verdiği bu unvanlar İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda gibi bütün Birleşik Krallık ülkelerinde geçiyor. İskoçya’nın belirli yerlerindeki belirli alanların satışı, birer metrekarelik parsellerle bütün dünyaya yapılıyor. Bu topraklardan birini alanlar bu unvana ve üzerinde adının yazdığı unvan sertifikasına sahip oluyorlar. Buradan toplanan kaynak da hem oradaki doğal yaşamın korumasına ayrılıyor hem de dünya genelindeki bu unvan sahipleri her sene İskoçya’da buluşup kendi topraklarını ziyaret ediyorlar. Bu da İskoçya adına hatırı sayılır bir gelir sağlıyor” şeklinde konuştu.

“BU UNVANLAR, O ÜLKEYE GİRİŞ HAKKI VERİYOR”

Lord ya da Lady olmanın kişiye sağladığı avantajlara değinen Kurtoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Her şeyden önce bu unvanlar insana kendisini güzel, değerli, eşsiz ve farklı hissettiriyor. Cüzdanınızda unvanınızı belgeleyen, üzerinde fotoğrafınızın da bulunduğu unvan kimlik kartınızla dolaşmak çok farklı bir duygu. Ayrıca bu manevi duygunun yanısıra belli somut ayrıcalıkları da var. Çünkü siz belirlediğiniz toprağın büyüklüğüne göre İskoçya’da bir toprak sahibi olmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla bu unvanlar, o ülkeye giriş hakkı veriyor. Yani siz başka hiç bir neden göstermeden ‘ben kendi toprağımı görmek istiyorum’ diyerek, İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’ya sorunsuzca giriş yapabiliyorsunuz.

Dünyada en zor verilen vizelerden biri de Birleşik Krallık vizesi. Bu unvanları aldığınızda, ülke ile birbirinizi resmi olarak tanımış oluyorsunuz. Ayrıca o ülkede bir toprağa sahip oluyorsunuz. Eğitim, iş daveti gibi nedenlere ihtiyaç duymadan, bu ülkeye giriş yapmak için yeni bir nedeniniz olmuş oluyor. Unvanınız vasıtası ile bütün müracaatlarınız ayrıcalıklı statüde değerlendiriliyor. Türklerin büyük bir kısmı da, bu unvanların sağladığı hak ve ayrıcalıkları kullanarak İskoçya’yı ziyaret etmeye veya İskoçya’da yaşamaya başlıyor. Bu sayede İskoçya ve İngiltere, Almanya’dan sonra Avrupa’da en fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülke konumuna geldi”

Kurtoğlu, unvan sertifikalarının Birleşik Krallık vize fiyatına eşit olarak belirlendiğini, 105 sterlin karşılığına denk gelen 1100 TL’den başladığını ifade etti.

Sahip olunan toprağın yılın 365 günü görülebildiğini anlatan Kurtoğlu, hatta her yıl Mayıs ayında dünya genelinden unvan ve toprak sahiplerinin İskoçya’daki topraklarını ziyaret edip buralara ağaç dikebildiğini, geleneksel aktivitelere katıldığını bildirdi.

Bu yıl pandemiden kaynaklı unvan sahipleri etkinliğinin Eylül ayında gerçekleştiğini söyleyen Kurtoğlu, “Bu aktivitede kişiler kılavuz eşliğinde sahip oldukları toprağı görebiliyor. Etkinlikte bunun dışında arıcılıktan hayvancılığa, bölgenin yeme içme kültüründen, mahalli spor ve danslarına kadar geniş bir tanıtım programı düzenleniyor. Lady ve Lordlar İskoçya’nın kültürünü tanıma fırsatı buluyor” dedi.

Bu etkinliğe katılanların yüzde 30’unu Türkler oluşturuyor. “Türkler, Avrupa’daki aktivitelere büyük ilgi gösteriyor. Bu da sevindirici bir şey. Bu unvana sahip olduktan sonra bunu benimsemeleri, aktivitelere katılmaları, hatta İskoçya’da yaşamaya başlamaları bizleri de çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

77 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sıfır Daire Alacaklara İş Bankası’ndan Özel Kampanya

Yapı Güçlendirme Nedir ? Parsel Sınırlarını Aşan Güçlendirmeye İzin Var mı ?