in

Birçok Marka Yazlık Bölgelerde Mağaza Açma Telaşında !

Mağazalar yer bulamıyor !

Koronavirüs salgını sebebiyle büyük şehirlerden yazlıklara ve tatil beldelerine giden vatandaşlar o bölgelerdeki kira fiyatlarını da artırdı. Vatandaşlar ile birlikte dev markalar da yazlık bölgelerde dükkan açma telaşına girince dükkan kiraları en az yüzde 40 oranında artış gösterdi.

YATIRIMCILAR AKDENİZ VE EGE BÖLGELERİNİ TERCİH EDİYOR

Pandemi sebebiyle vatandaşlar Ege ve Akdeniz’deki sahil kasabalarından geri dönmeyince, giyimden mobilyaya kadar birçok marka yazlık bölgelerde mağaza açma telaşına düştü.

Birçok marka ya var olan dükkan sayısını artırmak ya da bulunmadığı lokasyonlara yeni mağazalar açmak için kolları sıvamış durumda. Hal böyle olunca Bodrum, Alanya, Marmaris, Göcek, Çeşme, Alaçatı, Ayvalık, Altınoluk, Kuşadası, Fethiye gibi yazlık bölgelerde ticari gayrimenkul fiyatları neredeyse ikiye-üçe katladı.

METREKARE FİYATLARI UÇTU !

Bodrum’daki emlakçılar, mağaza kira fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 40 ila 80 arasında arttığını söylüyor. Bodrum‘da pandemi öncesinde dükkan kiraları metrekarede 40 TL iken, pandemi sonrası yüzde 75 artarak 70 TL’ye çıktı. Emlakçılar, Bodrum’da Konacık’tan Ortakent’e kadar olan alanda yer kalmadığını, en tanınmış lokasyonun Yalıkavak olduğunu belirtiyor.

EURO İLE KİRALAMA YAPILIYOR

Çeşme’de pandemi öncesinde fiyatlar metrekarede 60 TL iken, Covid-19 akabinde 100 TL’ye çıktı. Kuşadası’nda fiyatlar yüzde 66.6 artarak 30 TL’den 50’ye yükseldi. Marmaris’te ise TL yerine euro ile kiralama yapılıyor.

Coldwell Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Taş sahil kasabalarında ticari gayrimenkullerin metrekare fiyatlarında yüzde 80’lere varan artışlar yaşandığını belirtiyor.

MAĞAZALAR YER BULAMIYOR

Perakendeciler, sahil kasabalarında yer bulamamaktan şikayetçi… Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, pandemide yazlık kasabalardaki nüfus azalmadığı için bölgedeki mağazaların cirolarının da düşmediğini ifade etti.

Sahil şeritlerindeki yerleşim yerlerinde kalıcı nüfus artınca özel okullar da bölgeye akın etmeye başladı.

BAYİLİK İÇİN SIRAYA GİRDİLER

Mobilyacılar da sahil şeritlerinden yoğun bir şekilde bayilik teklifleri almaya başladılar.

Ne düşünüyorsunuz?

114 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi İhale Tarihi Açıklandı !

Konut Mağduriyeti Masada !